Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 czerwca 2008 r., sygn. IV SA/Wr 89/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wanda Wiatkowska - Ilków Sędziowie Sędzia NSA Tadeusz Kuczyński Sędzia WSA Małgorzat Masternak - Kubiak (spr.) Protokolant Aneta Januszkiewicz po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 28 maja 2008 r. sprawy ze skargi S. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zasiłku rodzinnego oddala skargę
UZASADNIENIE
Organ pierwszej instancji - pismem z dnia 24 lipca 2007 r. - zawiadomił S. R. o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie przyznanych świadczeń rodzinnych. Następnie decyzją z dnia [...] r. ([...]) zmienił decyzję własną z dnia [...]r. ([...]) w ten sposób, że przyznał zasiłek rodzinny na J. R. od dnia 1 września 2006 r. do 31 marca 2007 r. Uzasadniając swoją decyzję organ wskazał, że w rodzinie S. R. zmieniła się sytuacja materialna, wynikająca z podjęcia zatrudnienia przez żonę J. R. od dnia 5 lutego 2007 r. W ocenie organu, wzrost dochodu rodziny spowodowało przekroczenie kryterium dochodowego, a w konsekwencji konieczność zmiany decyzji przyznającej świadczenia rodzinne. Zmiana ta, w efekcie pozbawiła rodzinę prawa do świadczeń rodzinnych od 1 kwietnia 2007 r., czyli po przepracowaniu przez J. R. pełnego pierwszego miesiąca, którym był marzec 2007 r. Decyzja organu pierwszej instancji prowadziła do zmiany - ze skutkiem ex tunc - decyzji własnej z dnia 1 września 2006 r.
W odwołaniu od tej decyzji S. R. wskazał, że decyzja organu pierwszej instancji jest niezgodna ze staniem faktycznym i prawnym, albowiem narusza przepisy Konstytucji RP i ustawy o świadczeniach rodzinnych. Odwołujący się kwestionuje zasadność ustaleń zawartych w rozporządzeniu Ministra Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. nr 105, poz. 881 z późn. zm.). Strona uważa, iż do ustaleń należy przyjąć, zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych, wyłącznie dochód uzyskany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy. Podjęcie zatrudnienia przez żonę w trakcie okresu zasiłkowego, nie może mieć - zdaniem odwołującego się - żadnego wpływu na uprawnienie do świadczeń rodzinnych.