Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 czerwca 2008 r., sygn. III SA/Wa 846/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Kleiber, Asesor WSA Maciej Kurasz (sprawozdawca), Protokolant Ewa Rutkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 czerwca 2008 r. sprawy ze skargi J.W. na pisemną interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz J.W. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
W zaskarżonej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia [...] grudnia 2007 r., wydanej na podstawie przepisów art. 14b - 14p ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. - powoływanej dalej jako "ustawa Ord. pod.") Minister Finansów reprezentowany przez Dyrektora Izby Skarbowej w B. stwierdził, iż stanowisko J. W. - zwanego w dalszej części "Skarżącym" lub "Stroną" - zawarte we wniosku z dnia [...] września 2007 r. o wydanie indywidualnej interpretacji dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży gruntów przeznaczonych pod zabudowę - jest nieprawidłowe.
Z przedstawionego we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji stanu faktycznego dotyczącego zdarzenia przyszłego wynikało, iż Skarżący w 1978 r. nabył wraz z żoną gospodarstwo rolne, które następnie było wykorzystywane przez piętnaście lat jako gospodarstwo hodowlane. Na skutek podziału gospodarstwa rolnego doszło do wyodrębnienia na jego obszarze pięciu działek o łącznej powierzchni ok. 2,5 ha, które w aktualnym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone zostały na cele budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego. Formalnie do wyodrębnienia tych działek doszło na początku 2006 r. W chwili obecnej Skarżący planuje wraz z małżonką dokonać sprzedaży tych działek. Pozostała (większa) cześć ww. gospodarstwa została sprzedana około dziesięć lat temu, zatem na dzień dzisiejszy Skarżący jest właścicielem wyłącznie ww. działek, które są obecnie wykorzystywane jako łąka kośna. Od przedmiotowych działek uiszczany jest podatek rolny (z wyjątkiem pasa drogi). Jednocześnie Skarżący jest wraz z żoną wspólnikiem spółki cywilnej oraz wspólnikiem spółki jawnej. Przedmiotem działalności tych przedsiębiorstw nie jest obrót nieruchomościami i gruntami.