Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 6 września 2018 r., sygn. I SA/Sz 390/18
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Polańska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Anna Sokołowska Sędzia WSA Bolesław Stachura Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Furtak-Biernat po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 6 września 2018 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy styczeń, luty oraz od kwietnia do grudnia 2012 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w S. decyzją z dnia [...] r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w S. z dnia [...] r. nr [...] określającą M. S. w podatku od towarów i usług za styczeń i luty oraz za okresy od maja do grudnia 2012 r. kwoty zobowiązania podatkowego oraz za kwiecień 2012 r. kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, w tym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że podatnik prowadził od dnia 12 czerwca 2006 r. działalność gospodarczą pod nazwą "[...]" M. S. obejmującą doradztwo dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, wykonywanie robót budowlanych, działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne, sprzedaż hurtową i detaliczną. W 2012 r. podatnik był zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.
W toku kontroli podatkowej stwierdzono nieprawidłowości w zakresie zadeklarowanego przez podatnika podatku należnego polegające na jego zaniżeniu, poprzez niewystawienie faktur oraz nieujęcie w rejestrach sprzedaży i deklaracjach VAT-7 kwot podatku:
- z tytuł kwot pieniężnych (zaliczek) otrzymanych na rachunek bankowy podatnika od Parafii pw. [...],
- z tytułu sprzedaży M. F. materiałów budowlanych, których nabycie dokumentują faktury wystawione na rzecz podatnika i ujęte przez niego
w rejestrach zakupów.