Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 18 czerwca 2008 r., sygn. II SA/Rz 679/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Jolanta Ewa Wojtyna Sędziowie NSA Stanisław Śliwa AWSA Magdalena Józefczyk /spr./ Protokolant sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym na rozprawie w dniu 4 czerwca 2008 r. sprawy ze skargi E. i W. H. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] marca 2007 r. nr [...] w przedmiocie uzgodnienia przedsięwzięcia w zakresie ochrony środowiska I. uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Starosty z dnia [...] stycznia 2007 r. nr [...]; II. stwierdza, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżących E. i W. H. solidarnie kwotę 100 zł /słownie: sto złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] stycznia 2007r. nr [...] Starosta uzgodnił w zakresie ochrony środowiska planowane przedsięwzięcie pod nazwą "hala produkcyjna służąca do mechanicznej obróbki drewna na działce nr 2773 w miejscowości B" pod warunkami określonymi w pkt 1 do 24.

W podstawie prawnej organ powołał art. 48 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2006r. nr 129, poz. 902 ze zm. zwana dalej w skrócie p.o.ś.), art. 106 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. nr 98, poz. 1071 ze zm. - zwana dalej w skrócie k.p.a.).

W uzasadnieniu organ podał, że na terenie objętym lokalizacją inwestycji obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego B. V i zgodnie z planem teren jest przeznaczony pod zabudowę przemysłowo - usługową, a w ponownie prowadzonym postępowaniu wyeliminowano błędy proceduralne, wytknięte przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w postanowieniu z dnia [...] listopada 2006r. nr [...]. Ustalono strony postępowania na podstawie wypisu i wyrysu z mapy ewidencyjnej, a inwestor uzupełnił raport w formie aneksu o wyniki pomiarów hałasu wykonanych przez WIOŚ [...] wraz ze sprawozdaniem badań, protokołem i mapę z zaznaczonymi punktami pomiaru hałasu. Pomiary wykonano w dwóch seriach 1 września 2003r. i 25 lipca 2005r. Punkty pomiarów hałasu zlokalizowano na działce nr 861/2 poza granicą działek skarżących. Pomiary wykazały, że działalność zakładu powodowała przekroczenia poziomu hałasu poza terenem inwestora. Pomiary z 1 września 2003r. wykazały przekroczenie hałasu w porze dziennej, a wykonane 25 lipca 2005r. przekroczenie hałasu wyłącznie w porze nocnej. W 2006r. właściciel zakładu wykonał ekran akustyczny na granicy działki nr 861/2 z działką nr 861/2 wykonał ogrodzenie, co zmieniło rozkład fali akustycznej wywołanej działalnością rozbudowanego zakładu. Aneks określa też wykaz ilości wysyłanych wyrobów gotowych od lipca do października 2006r. Równoważny poziom hałasu emitowanego podczas transportu nie przekroczy wartości 55 dB, czyli dopuszczalnego poziomu hałasu dla terenów

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00