Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 12 czerwca 2008 r., sygn. I SA/Po 526/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący As. sąd. WSA Szymon Widłak po rozpoznaniu w dniu 12 czerwca 2008 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Prokuratora Prokuratury Rejonowej na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...]Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności ostatecznego postanowienia w sprawie zaliczenia wpłaty na poczet zaległości podatkowych w podatku od nieruchomości za 2003 r. I. uchyla zaskarżone postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K., II. stwierdza, że wymienione w punkcie pierwszym postanowienie nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku. /-/Sz. Widłak
Uzasadnienie
Prezydent Miasta O. postanowieniem ostatecznym z dnia [...] nr [...] wydanym na podstawie art. 53 § 4, art. 55, art. 62 § 4 O.p. rozstrzygnął kwestię zaliczenia wpłat dokonywanych przez Syndyka Masy upadłości Fabryki spółki A w O. na rzecz gminy O. na poczet zaległości podatkowych w podatku od nieruchomości za 2005r., określając jaka część wpłaty przypada na zaległość a jaka część na odsetki. Z akt sprawy wynika, że ogłoszenie upadłości miało miejsce 12.09.2003r. (por. postanowienie Sądu Rejonowego w K. sygn. akt.[...]). Syndyk posiadał zaległości podatkowe z tytułu podatku od nieruchomości za okres po ogłoszeniu upadłości i po terminie dokonał wpłaty z tego tytułu.
Syndyk złożył wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o stwierdzenie nieważności postanowienia. Kwestionując ostateczne postanowienie podniósł, iż zostały naruszone przepisy prawa upadłościowego, bowiem zgodnie z tym prawem powinno nastąpić zarachowanie dokonanej wpłaty na rzecz zaległości podatkowej, a nie w oparciu o przepisy Ordynacji podatkowej. Organ podatkowy dokonał bowiem zaliczenie wpłat z pominięciem zasad przewidzianych w art. 204 i art. 205 Prawa upadłościowego.