Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 czerwca 2008 r., sygn. III SA/Po 475/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Lorych - Olszanowska Sędziowie WSA Barbara Koś (spr.) WSA Marzenna Kosewska Protokolant: sekr. sąd. Janusz Maciaszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 04 czerwca 2008r. przy udziale sprawy ze skargi Spółki A w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za prawidłowe I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącej spółki kwotę [...],- ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania, III. zwraca stronie skarżącej kwotę [...],- ([...]) złotych tytułem nadpłaconego wpisu, IV. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/B. Koś /-/M. Lorych-Olszanowska /-/M. Kosewska WSA/wyr.1 - sentencja wyroku
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego uznał za prawidłowe zgłoszenie celne SAD nr OBR [...] z dnia [...] w części dotyczącej: preferencji celnych, zastosowanej stawki celnej oraz obliczenia kwoty długu celnego i podatku VAT.
W uzasadnieniu wskazano, iż zgodnie z art. 13 § 4 Kodeksu celnego obniżone stawki celne określone w umowach zawartych przez Rzeczpospolitą Polską z niektórymi krajami lub grupami krajów są stosowane na wniosek zgłaszającego. Zastosowanie tych stawek może nastąpić retrospektywnie, o ile zostaną spełnione warunki określone przepisami prawa, w tym umowami międzynarodowymi. Kontrola dokumentów nadesłanych przez stronę wykazała, że deklaracje stwierdzające pochodzenie towarów wyszczególnionych w rachunkach nr [...] i [...] z dnia [...] nie stanowią właściwych dowodów do zastosowania obniżonej stawki celnej wobec przywiezionych towarów, gdyż deklaracje te zostały wystawione w Polsce, a krajem wysyłki towarów były N. Organ podkreślił, iż zgodnie z art. 33 Protokołu nr 4 Układu Europejskiego rozstrzyganie sporów między importerem i władzami celnymi kraju importu odbywa się w oparciu o ustawodawstwo tego kraju. Zatem w przedmiotowej sprawie zastosowanie ma pkt 10 załącznika nr 49 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 września 2001 r. w sprawie deklaracji skróconych i zgłoszeń celnych (Dz. U. Nr 117, poz. 1250 ze zm.), zgodnie z którym nie można uznać za prawidłowy dowód pochodzenia wystawiony w Polsce na towary wysyłane z krajów Wspólnoty Europejskiej.