Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 3 czerwca 2008 r., sygn. I SA/Lu 190/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk (spr.), Sędziowie NSA Anna Kwiatek, Asesor WSA Małgorzata Fita, Protokolant Stażysta Konrad Gałka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 20 maja 2008 r. sprawy ze skargi J. Ś. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zabezpieczenia zobowiązania podatkowego - oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 29 stycznia 2008r. nr [...], Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania J. S. od decyzji Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego z dnia 7 listopada 2007r. nr [...] w przedmiocie zabezpieczenia zobowiązania podatkowego - umorzył postępowanie odwoławcze.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, iż Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego określił J. S. przybliżoną kwotę zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów za 2001r. w wysokości 510.000 zł i dokonał zabezpieczenia tego zobowiązania na majątku podatnika.

Od powyższej decyzji J. S. złożył odwołanie zarzucając naruszenie przepisów postępowania, tj. art. 33 § 1 Ordynacji podatkowej przez wadliwe jego zastosowanie, gdyż wyłączną przesłanką zabezpieczenia jest realna i udowodniona obawa, że podatnik nie wykona przyszłej decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe. Tymczasem z materiału dowodowego sprawy wynika, że podatniczka posiada znaczny majątek nieruchomy wartości wielokrotnie przekraczającej kwotę potencjalnie ustalonego zobowiązania podatkowego, reguluje bieżące zobowiązania podatkowe, prowadzi działalność gospodarczą uzyskując przychody. Zdaniem podatniczki, w sprawie nie zgromadzono żadnych dowodów, z których wynikałaby jakiekolwiek ryzyko najmniejszych trudności w przeprowadzeniu egzekucji ustalonego zobowiązania podatkowego. Nie podejmowała też działań, które miałyby na celu utrudnienie, czy udaremnienie egzekucji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00