Wyrok WSA w Kielcach z dnia 11 czerwca 2008 r., sygn. II SA/Ke 218/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Sędziowie Sędzia WSA Jacek Kuza (spr.), Sędzia WSA Beata Ziomek, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Urszula Opara, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 11 czerwca 2008r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Wojewody z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie sprzeciwu wobec zgłoszenia zamiaru budowy wiaty oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Wojewoda utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] wnoszącą sprzeciw w sprawie zamiaru budowy wiaty wolnostojącej o wymiarach 4,10 m x 6,0 m na działkach Nr [...] i [...] przy ulicy [...] w K., objętego zgłoszeniem A.K. złożonym w dniu 9 stycznia 2008 r.
W uzasadnieniu tej decyzji organ ustalił, że A. K. wniósł do organu I instancji zgłoszenie zamiaru budowy wiaty wolnostojącej o wymiarach 4,10 m x 6,0 m (powierzchnia zabudowy 24,60 m²), na działkach Nr [...] i [...] przy ulicy [...] w K., określając jednocześnie zakres i rodzaj robót budowlanych oraz termin przystąpienia do ich wykonania. Następnie Wojewoda ustalił, że organ I instancji wnosząc sprzeciw od tego zgłoszenia stwierdził, że teren na którym ma powstać przedmiotowa wiata znajduje się w strefie ochronnej ujęcia wody podziemnej, ustanowionej rozporządzeniem Nr 5/2005 Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie z dnia 26 sierpnia 2005 r. w sprawie ustanowienia strefy ochronnej ujęcia wody podziemnej Kielce Białogon., gmina Kielce, powiat kielecki, ogłoszonym w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego Nr 220, poz. 2610 z dnia 14 września 2005 r. Zgodnie z § 4 ust. 2 pkt 10 tego rozporządzenia, na obszarze ochrony pośredniej wprowadza się zakaz lokalizowania budynków mieszkalnych, budynków zamieszkania zbiorowego, budynków użyteczności publicznej, budynków gospodarskich lub inwentarskich, budynków rekreacji indywidualnej oraz tymczasowych obiektów budowlanych poza terenami przeznaczonymi na ten cel, przedstawionymi na mapie w skali 1:5000, stanowiącej załącznik nr 2 do rozporządzenia. Zgodnie z treścią tego załącznika przedmiotowa działka inwestora znajduje się na terenie o symbolu z.wz o podstawowej funkcji terenu: "teren urządzeń zaopatrzenia w wodę, zieleń izolacyjna" bez określenia dopuszczalnej funkcji terenu. Z powyższego organ wyciągnął wniosek, że działka na której planowano budowę wiaty znajduje się na terenie nie dopuszczonym do zabudowy, co było podstawą wniesionego sprzeciwu.