Orzeczenie
Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 3 czerwca 2008 r., sygn. I SA/Bd 147/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Dudra (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Mirella Łent Asesor WSA Ewa Kruppik-Świetlicka Protokolant Asystent sędziego Waldemar Dąbrowski po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 03 czerwca 2008r. sprawy ze skargi B. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień, wrzesień i październik 2005r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w B. dnia [...] nr [...] 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Skarbowej w B. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w B. z [...] określającą B.P.C. wysokość zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiące sierpień, wrzesień i październik 2005r. w łącznej kwocie 20.967,00 zł.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy powołał się na następujące ustalenia faktyczne: na podstawie postanowienia z dnia [...] wydanego przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w B. zostało wszczęte postępowanie kontrolne w zakresie prawidłowości rozliczenia przez stronę podatku od towarów i usług za miesiące od sierpnia 2005r. do października 2005r. W wyniku kontroli stwierdzono, iż podatnik prowadziła działalność gospodarczą pod nazwą PPHU K. Przedmiotem tej działalności była sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana, hurtowa sprzedaż żywności i wyrobów tytoniowych oraz wynajem nieruchomości. Transakcje sprzedaży dokumentowane były na podstawie faktur VAT. Stwierdzono, że w okresie objętym kontrolą strona nie ewidencjonowała obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących. Jej zdaniem cała sprzedaż dokonywana była na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.
W ocenie organu I instancji twierdzeniom tym zaprzeczają informacje uzyskane w przeprowadzonym postępowaniu. Kontrolujący wystąpili do właściwych miejscowo organów podatkowych o przeprowadzenie czynności sprawdzających rzetelność dokonanych transakcji wynikających z kwestionowanych faktur . Wystosowano również zapytania do innych organów o stwierdzenie czy wskazane podmioty figurują (figurowały) w prowadzonej przez te organy ewidencji działalności gospodarczej .