Wyrok WSA w Lublinie z dnia 7 maja 2008 r., sygn. I SA/Lu 714/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer,, Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz (spr.),, Asesor WSA Jerzy Drwal, Protokolant Stażysta Konrad Gałka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 kwietnia 2008 r. sprawy ze skargi W. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące: październik, listopad i grudzień 2005 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w L. na rzecz W. B. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
I SA/Lu 714/07
UZASADNIENIE
1. Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania W. B., na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. /, utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego z 25 kwietnia 2007 r. o zmianie W. B. rozliczenia podatku od towarów i usług za październik, listopad, grudzień 2005 r.
Dyrektor Izby Skarbowej uzasadniał, że podatnik w rozliczeniu podatku od towarów i usług za październik, listopad, grudzień 2005 r. odliczył podatek naliczony z faktur zakupu wystawionych przez podmiot, który nie był zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług i z powodu braku rejestracji nie był uprawniony do wystawiania faktur.
Dyrektor Izby Skarbowej ustalił, że zakwestionowane faktury pochodziły od PPHU "A" M. L., A. P. spółki cywilnej, która zgłosiła organowi podatkowemu zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z dniem 1 października 2005 r. Zgłoszenie to zostało złożone na druku VAT-Z. Organ podatkowy na podstawie tego zgłoszenia wykreślił spółkę cywilną z rejestru czynnych podatników podatku od towarów i usług z dniem wskazanym w zgłoszeniu VAT-Z.
Dyrektor Izby Skarbowej zważył, że w sprawie mają zastosowanie: § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm. /, art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm. - dalej ustawa VAT /. Te przepisy przyjął za podstawę prawną pozbawienia podatnika prawa odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupu wystawionych przez podatnika już niezarejestrowanego. Dyrektor Izby Skarbowej argumentował, że powołane przepisy nie przewidują żadnych wyjątków od tego ograniczenia odliczenia podatku naliczonego; że to ograniczenie odliczenia podatku naliczonego nie jest uzależnione od dobrej czy złej wiary podatnika, który przyjmuje fakturę wystawioną przez podatnika niezarejestrowanego.