Wyrok WSA w Lublinie z dnia 7 maja 2008 r., sygn. I SA/Lu 771/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer, Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (spr.), Asesor WSA Jerzy Drwal, Protokolant Stażysta Konrad Gałka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 7 maja 2008 r. sprawy ze skargi O. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za miesiące: marzec - grudzień 2003 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości; III. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w B. P. na rzecz O. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
I SA/Lu 771/07
UZASADNIENIE
1. Dyrektor Izby Celnej zaskarżoną decyzją, po rozpatrzeniu odwołania A. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w J., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] o określeniu spółce A. zobowiązania w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące od marca do grudnia 2003 r.
Naczelnik Urzędu Celnego wskazał, że podatnik sprzedawał olej opałowy po wytrąceniu znacznika, po odbarwieniu, jako napędowy. Dla uprawdopodobnienia tego obrotu towarowego wystawiano fikcyjne faktury sprzedaży oleju napędowego od dostawców: E. Z., W C., J. N., B., C. Fikcyjność faktur ustalono na podstawie wyroku w sprawie karnej V K 1595/04. Ten wyrok obejmował także S. B., przypisał mu winę między innymi za unikanie opodatkowania podatkiem akcyzowym z tytułu przerabianie oleju opałowego i sprzedaży tego oleju jako napędowy. Wskazał na zeznania W. C., która potwierdziła nieautentyczność faktur. Organ wymienił 50 takich faktur / wszystkie objęte skazującym wyrokiem w sprawie karnej /. Objęły łącznie 2 874 000 l. Przy każdej fakturze podał jej numer, datę wystawienia.
Naczelnik Urzędu Celnego wskazał, że w miesiącach objętych decyzją zostały wystawione 4 faktury stwierdzające nieprawdę w zakresie zakupu przez spółkę A benzyny bezołowiowej w łącznej ilości 288 000 l. W uzasadnieniu wymienił te faktury / wszystkie objęte skazującym wyrokiem w sprawie karnej /. Przy każdej fakturze podał jej numer, datę wystawienia. Ustalił, że wystawcy tych faktur nie zapłacili podatku akcyzowego.