Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 kwietnia 2008 r., sygn. V SA/Wa 571/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Dorota Mydłowska, Sędzia WSA - Małgorzata Rysz (spr.), Sędzia WSA - Michał Sowiński, Protokolant - Justyna Macewicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 kwietnia 2008 r. sprawy ze skargi W.Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia ... grudnia 2007 r. nr ... w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu 27 listopada 2002 r. W. Spółka z o.o. w W. (obecnie W. Spółka z o.o.) zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym, na podstawie dokumentu SAD nr ... towar w postaci leków m.in. o nazwie ... sprowadzone z A.. Do zgłoszenia celnego załączyła m.in. faktury handlowe wystawione przez eksportera - firmę W. Sp. z o.o. z A. oraz deklarację wartości celnej. Dyrektor Urzędu Celnego w W. przyjął ww. zgłoszenie celne jako odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 64 § 1 i § 2 Kodeksu celnego, co z mocy prawa spowodowało objęcie towaru wnioskowaną procedurą celną oraz określenie kwoty wynikającej z długu celnego.
Następnie, postanowieniem z ... maja 2005 r. Naczelnik Urzędu Celnego I w W. wszczął z urzędu postępowanie w sprawie ustalenia prawidłowej wartości celnej oraz kwoty należności celnych i należności podatkowych odnośnie wymienionego zgłoszenia celnego. W uzasadnieniu postanowienia organ powołał się na wyniki kontroli dokumentacji księgowej firmy importującej przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Wydziału Kontroli Podmiotów Gospodarczych w Izbie Celnej w W., podczas której ujawniono materiały oraz dokumenty handlowe i księgowe wskazujące na nieprawidłowości w zakresie wartości celnej towaru.
Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, decyzją z ... października 2005 r. Naczelnik Urzędu Celnego w W. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej importowanych leków oraz kwoty zobowiązania podatkowego i orzekając w tym zakresie określił wartość celną w skorygowanej (obniżonej) wysokości uznając, że podana w fakturach handlowych wartość sprowadzonych leków o nazwie ... (poz. 1, 2, 3, 4, 5 SAD) została zawyżona. W uzasadnieniu organ I instancji powołał się na ujawnione Umowy Dystrybucyjne z 1 września 2000 r. oraz z 1 października 2001 r. zawarte przez polską spółkę z kontrahentem zagranicznym W. GmbH z siedzibą w W., oraz na wystawioną na podstawie postanowień zawartych w Umowie notę kredytową z ... grudnia 2002 r. opiewającą na kwotę ... PLN, stanowiącą Dodatek motywacyjny za ... kwartał 2002r.