Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 kwietnia 2008 r., sygn. IV SA/Wa 152/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Linkowski, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec, asesor WSA Marian Wolanin (spr.), Protokolant Katarzyna Tomiło, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 kwietnia 2008 r. sprawy ze skargi A. P. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia (...) października 2007 r. nr (...) w przedmiocie nakazu przekazania odpadu I. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji w części, w jakiej utrzymano w mocy decyzję z dnia (...) czerwca 2007 roku nr (...), w zakresie określenia terminu do nadesłania zaświadczenia o demontażu pojazdu; II. w pozostałej części skargę oddala; III. zasądza od Głównego Inspektora Ochrony Środowiska na rzecz skarżącego A. P. kwotę 220 (dwieście dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu połowy kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] października 2007 r. Nr [...] Główny Inspektor Ochrony Środowiska utrzymał w mocy swoją decyzję z dnia [...] czerwca 2007 r. o nałożeniu na A. P. obowiązku przekazania odpadu w postaci uszkodzonego pojazdu marki NISSAN 350 Z, o numerze identyfikacyjnym nadwozia [...], bez usuwania z niego jakichkolwiek elementów, do upoważnionej stacji demontażu, posiadającej wszelkie wymagane prawem zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie demontażu pojazdów i przekazania organowi orzekającemu kopii zaświadczenia o demontażu tego pojazdu w ciągu 30 dni od chwili przekazania Ga do stacji demontażu, nie później jednak niż do dnia 1 października 2007 r, oraz o umorzeniu postępowania w części dotyczącej pojazdu TOYOTA YARIS o numerze identyfikacyjnym nadwozia [...].

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji stwierdzono, że o pojazd marki NISSAN 350 Z uznany został za odpad na podstawie dokumentacji zgromadzonej w sprawie, w tym unieważnionego odpowiednika dowodu rejestracyjnego, na którym kompetentne władze Stanu New York w USA umieściły zapis "Certyfikat odzysku - szkoda całkowita", zdjęć oraz wyceny sporządzonej przez Rzeczoznawcę inż. M. P. Za przedmiotowy pojazd, ubezpieczyciel wypłacił pełną kwotę ubezpieczenia i przejął pojazd na własność, a powstały w ten sposób odpad uzyskał przeznaczenie "tylko na export", co wynika z unieważnionego odpowiednika dowodu rejestracyjnego "Salvage Certificate". Według analizy tłumaczenia tego dokumentu sporządzonego przez tłumacza przysięgłego, Wydział Pojazdów Mechanicznych dla Stanu New York w USA wydał dla przedmiotowego NISSANA 350 Z, o numerze identyfikacyjnym nadwozia [...] Certyfikat, z którego wynika, iż S. J. Z. wyzbyła się przedmiotowego pojazdu. Wyzbycie to nastąpiło z powodu uszkodzeń pojazdu, a Ubezpieczyciel "P." wypłacił pełną kwotę odszkodowania, o czym świadczy adnotacja w polu czwartym "TOTAL LOSS" (Całkowita Strata). Stanowisko zawarte w sporządzonej w dniu [...] marca 2007 r. ocenie technicznej znak [...] odnośnie ustalenia procentowego ubytku wartości na około 72 %, odpowiada rzeczywistości i znajduje swoje odzwierciedlenie w wartości celnej określonej przez stronę na 7200 PLN. Natomiast zapis, w którym rzeczoznawca uznaje, iż naprawa ww. pojazdu jest technicznie i ekonomicznie uzasadniona nie zmienia faktu, że były właściciel pojazdu dokonał jego wyzbycia, nie znajdując dla niego dalszego zastosowania, a strona dokonała zakupu odpadu i odpad przewoziła.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00