Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 kwietnia 2008 r., sygn. IV SA/Po 672/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Popowska Sędziowie NSA Paweł Miładowski (spr.) As. sąd. Izabela Kucznerowicz Protokolant Sekr. sąd. Marta Kmieciak po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 17 kwietnia 2008 r. sprawy ze skargi Z. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] r. odmawiającej pani M. Z. przyznania dodatku mieszkaniowego. /-/ I. Kucznerowicz /-/ B. Popowska /-/ P. Miładowski
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., nr [...] Prezydent Miasta [...] odmówił Z. M. przyznania dodatku mieszkaniowego wskazując, iż dodatek nie przysługuje, ponieważ kwota nadwyżki dochodu przekracza obliczoną wysokość dodatku.
W odwołaniu od powyższej decyzji skarżąca poddała w wątpliwość prawidłowość doliczenia do dochodu syna kwotę potrącaną przez Komornika tytułem alimentów.
Decyzją z dnia [...] r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu organ wskazał, iż zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 71, poz. 734 ze zm.) za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Do dochodu nie wlicza się świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, dodatków dla sierot zupełnych, jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka, dodatku z tytułu urodzenia dziecka, pomocy w zakresie dożywiania, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej oraz dodatku mieszkaniowego. Takie sformułowanie przepisu zdaniem organu wskazuje, iż od dochodu nie odlicza się zaliczki na podatek, składki zdrowotnej, obciążeń alimentacyjnych. Organ wyjaśnił ponadto, iż w przypadku kiedy nadwyżka dochodu przekracza obliczoną kwotę dodatku mieszkaniowego świadczenie to nie przysługuje. Organ wskazał również, iż zgodnie z art. 6 ust. 6 ustawy o dodatkach mieszkaniowych przy ustalaniu dodatku mieszkaniowego uwzględnia się wydatki czynszowe osoby zamieszkującej w lokalu niewchodzącym w skład mieszkaniowego zasobu gminy, w takiej wysokości, gdyby lokal ten wchodził w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Stawka czynszu, którą uwzględniono przy obliczaniu dodatku mieszkaniowego, w lokalu zajmowanym przez skarżącą wynosi [...] zł za 1 m2.
-
keyboard_arrow_right