Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 kwietnia 2008 r., sygn. III SA/Po 138/08
Dnia 09 kwietnia 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Walentyna Długaszewska Sędziowie WSA Barbara Koś ( spr.) Asesor sądowy Małgorzata Bejgerowska Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 09 kwietnia 2008 roku przy udziale sprawy ze skargi J. S. na decyzję Wojewody z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wymeldowania I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] nr [...], II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego kwotę [...],- ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania, III. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/M.Bejgerowska /-/W. Długaszewska /-/B. Koś
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...], nr [...] Prezydent Miasta na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 z późn. zm.) orzekł o odmowie wymeldowania J. S. z pobytu stałego przy ul. [...] nr [...] w P.
W uzasadnieniu decyzji wskazano, iż postępowanie administracyjne w sprawie wymeldowania J. S. zostało wszczęte na wniosek J. S., któremu wspólnie z J. S. przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przy ul. [...] nr [...] w P. Wnioskodawca podał, iż J. S. od [...] r. nie zamieszkuje pod adresem stałego zameldowania i nie partycypuje w kosztach utrzymania mieszkania. Przesłuchane w toku postępowania administracyjnego strony i świadkowie zeznali co następuje:
- w dniu [...] J. S. zeznała m.in., że Sąd Okręgowy w P. wyrokiem z dnia [...] przyznał jej prawo do wyłącznego korzystania z jednego pokoju oraz do wspólnego korzystania z pozostałych pomieszczeń w przedmiotowym mieszkaniu, w którym przebywa, ale nie w sposób ciągły. Opiekuje się schorowaną matką, dlatego czasami przebywa i nocuje u niej przy ul. [...] w P. Pod adresem zameldowania wraz z synem zajmuje jeden pokój, tam znajduje się część jej rzeczy osobistych, dokumenty, meble itp. Mąż utrudnia jej zamieszkiwanie w tym lokalu, nie pozwala korzystać z kuchni. Nigdy nie wyprowadziła się z przedmiotowego lokalu, dysponuje kluczami do drzwi wejściowych, wraz z synem pokrywa większość opłat za czynsz.