Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 marca 2008 r., sygn. II SA/Wa 1983/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Ewa Pisula - Dąbrowska Sędzia WSA - Ewa Grochowska - Jung (spr.) Sędzia WSA - Janusz Walawski Protokolant - Aneta Duszyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 marca 2008 r. sprawy ze skargi H. K. na decyzję Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia [...] września 2007 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie przywrócenia do służby na równorzędnym stanowisku i stopniu oraz zaliczenia czasu pobytu poza służbą do czasu służby oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 24 sierpnia 2004 r. H. K. wniósł do Sądu Okręgowego Wydział IV Pracy w G. pozew przeciwko Komendzie Wojewódzkiej Policji w G. o: zaliczenie czasu pobytu poza służbą do czasu służby z jednoczesnym przywróceniem do pracy na równorzędnym stanowisku i stopniu, zasądzenie kwoty 500 000 zł wraz z odsetkami ustawowymi jako wartość utraconych korzyści z tytułu współudziału w wystawieniu negatywnej opinii Wojewódzkiej Komisji Kwalifikacyjnej, pozbawienie prawa wykonywania zawodu na zawsze, pozbawienie praw publicznych, a także wartość strat z tego tytułu art. 417 k.c. i 77 Konstytucji RP. Postanowieniem z dnia 26 sierpnia 2004 r., sygn. akt VI P 40/04, Sąd Okręgowy w G. uznał się rzeczowo niewłaściwy do rozpoznania sprawy i przekazał ją Komendantowi Głównemu Policji w Warszawie do rozpoznania w trybie administracyjnym.
Z kolei postanowieniem z dnia [...] grudnia 2004 r. nr [...] Komendant Główny Policji przekazał sprawę H. K. do rozpoznania Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Postanowienie to, po złożonym przez skarżącego zażaleniu, zostało następnie utrzymane w mocy postanowieniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] stycznia 2005 r. nr [...].
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 22 czerwca 2005 r. sygn. akt II SA/Wa 293/05 oddalił skargę H. K. na ww. postanowienie stwierdzając w uzasadnieniu, że "w związku z tym, że ustawa o służbie funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej utraciła moc obowiązującą - ustawodawca wskazał, że ilekroć w przepisach prawa jest mowa o "Służbie Bezpieczeństwa", "funkcjonariuszach Służby Bezpieczeństwa", należy przez to rozumieć "Urząd Ochrony Państwa" i "funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa". Oznacza to, że organem właściwym w sprawach dotyczących funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa był Szef Urzędu Ochrony Państwa, a następnie - w dniu, gdy moc obowiązującą utraciła również ustawa o Urzędzie Ochrony Państwa, Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ten organ bowiem przejął obowiązki należące wcześniej we wskazanym wyżej zakresie do Szefa Urzędu Ochrony Państwa".