Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 marca 2008 r., sygn. II SA/Wa 1983/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Ewa Pisula - Dąbrowska Sędzia WSA - Ewa Grochowska - Jung (spr.) Sędzia WSA - Janusz Walawski Protokolant - Aneta Duszyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 marca 2008 r. sprawy ze skargi H. K. na decyzję Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia [...] września 2007 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie przywrócenia do służby na równorzędnym stanowisku i stopniu oraz zaliczenia czasu pobytu poza służbą do czasu służby oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 24 sierpnia 2004 r. H. K. wniósł do Sądu Okręgowego Wydział IV Pracy w G. pozew przeciwko Komendzie Wojewódzkiej Policji w G. o: zaliczenie czasu pobytu poza służbą do czasu służby z jednoczesnym przywróceniem do pracy na równorzędnym stanowisku i stopniu, zasądzenie kwoty 500 000 zł wraz z odsetkami ustawowymi jako wartość utraconych korzyści z tytułu współudziału w wystawieniu negatywnej opinii Wojewódzkiej Komisji Kwalifikacyjnej, pozbawienie prawa wykonywania zawodu na zawsze, pozbawienie praw publicznych, a także wartość strat z tego tytułu art. 417 k.c. i 77 Konstytucji RP. Postanowieniem z dnia 26 sierpnia 2004 r., sygn. akt VI P 40/04, Sąd Okręgowy w G. uznał się rzeczowo niewłaściwy do rozpoznania sprawy i przekazał ją Komendantowi Głównemu Policji w Warszawie do rozpoznania w trybie administracyjnym.

Z kolei postanowieniem z dnia [...] grudnia 2004 r. nr [...] Komendant Główny Policji przekazał sprawę H. K. do rozpoznania Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Postanowienie to, po złożonym przez skarżącego zażaleniu, zostało następnie utrzymane w mocy postanowieniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] stycznia 2005 r. nr [...].

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 22 czerwca 2005 r. sygn. akt II SA/Wa 293/05 oddalił skargę H. K. na ww. postanowienie stwierdzając w uzasadnieniu, że "w związku z tym, że ustawa o służbie funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej utraciła moc obowiązującą - ustawodawca wskazał, że ilekroć w przepisach prawa jest mowa o "Służbie Bezpieczeństwa", "funkcjonariuszach Służby Bezpieczeństwa", należy przez to rozumieć "Urząd Ochrony Państwa" i "funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa". Oznacza to, że organem właściwym w sprawach dotyczących funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa był Szef Urzędu Ochrony Państwa, a następnie - w dniu, gdy moc obowiązującą utraciła również ustawa o Urzędzie Ochrony Państwa, Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ten organ bowiem przejął obowiązki należące wcześniej we wskazanym wyżej zakresie do Szefa Urzędu Ochrony Państwa".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00