Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 marca 2008 r., sygn. VI SA/Wa 191/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Olga Żurawska - Matusiak Sędziowie Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Sędzia WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Protokolant Marta Brzezińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 marca 2008 r. sprawy ze skargi P. Sp. z o.o. z siedzibą w R. na postanowienie Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności zażalenia i pozostawienia go bez rozpoznania oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżonym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie postanowieniem z [...] listopada 2007r. Nr [...] wydanym na podstawie art. 134 k.p.a. i art. 5 ust.2 ustawy z 15 grudnia 2000r. o Inspekcji Handlowej (Dz.U.z 2001r., nr 4, poz. 25 ze zm.), Główny Inspektor Inspekcji Handlowej (GIIH) stwierdził niedopuszczalność zażalenia spółki P. sp. z o.o. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej w K. z [...] października 2007r. sygn. akt [...] i pozostawił je bez rozpatrzenia.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia GIIH podniósł, iż w toku kontroli, która odbyła się w stacji paliw prowadzonej przez skarżącą spółkę dwukrotnie pobrano próbki paliwa w celu przeprowadzenia badań jakościowych. Pismem z dnia 20 lipca 2007r. skarżąca zwróciła się do organu o ponowne pobranie próbek z paliwa zabezpieczonego przez inspektorów. W odpowiedzi, [...] Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w K. pierwotnie informował spółkę pismami o braku podstawy prawnej do pobrania dodatkowych próbek paliwa, a ostatecznie, na wyraźne żądanie strony, wydał postanowienie "o odmowie pobrania do badań laboratoryjnych na koszt kontrolowanego dodatkowych prób paliwa zabezpieczonego postanowieniem z dnia [...] lipca 2007r. sygn. akt [...]". Powyższe postanowienie zostało wydane na podstawie art. 1 ust.3, art. 5 ust.2 w/w ustawy o Inspekcji Handlowej w zw. z art. 15 ust.1 ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (Dz. U. z 2006r. Nr 169, poz.1200) oraz art. 123 k.p.a. Jednocześnie w postanowieniu tym zawarto pouczenie dla strony, że nie przysługuje na to postanowienie zażalenie a strona może je zaskarżyć jedynie w odwołaniu od decyzji kończącej postępowanie w sprawie (art. 142k.p.a.). Uwzględniając powyższy stan faktyczny Główny Inspektor Inspekcji Handlowej stwierdził, że postanowienie z [...] października 2007r. odmawiające uwzględnienia wniosku strony o przeprowadzenie dowodu jest niezaskarżalne odrębnym zażaleniem (o czym strona została pouczona). W tej sytuacji, wniesienie przez skarżącą spółkę zażalenia na ww. postanowienie nakazywało stwierdzić niedopuszczalność przedmiotowego zażalenia i pozostawić je bez rozpatrzenia.