Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 4 marca 2008 r., sygn. I SA/Po 1442/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędziowie NSA Janusz Ruszyński as.sąd. WSA Katarzyna Nikodem (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Laura Szukała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 04 marca 2008 r. sprawy ze skargi R.J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy odroczenia terminu rozpoczęcia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. przyznaje od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego) radcy prawnemu P.B. kwotę [...] ([...]) uwzględniającą podatek od towarów i usług w wysokości [...] tytułem zwrotu nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu. /-/ K.Nikodem /-/ E.Brychcy /-/ J.Ruszyński
UZASADNIENIE
Dyrektor Izby Skarbowej decyzją nr [...] z dnia [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego nr [...] z dnia [...] odmawiającą R. J. odroczenie o [...] terminu rozpoczęcia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących w taksówce osobowej.
Ustosunkowując się do zarzutów odwołania, iż strona nie przekroczyła obrotu w wysokości [...], a ponadto odroczenie terminu do czasu osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego podyktowane jest ważnym interesem osobistym podatnika, jak również publicznym, organ odwoławczy uznał, że nie występują przesłanki do udzielenia ulgi podatnikowi. Dyrektor Izby Skarbowej wskazał w uzasadnieniu decyzji, że termin zainstalowania kasy fiskalnej w taksówkach osobowych z końcem 2003 r. został przewidziany §1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 26.02.2003 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 35, poz. 293). W ocenie organu podatnik dysponował wystarczająco długim okresem czasu, aby podjąć odpowiednie plany w tym zakresie. Skarżący nie został zaskoczony koniecznością zainstalowania kasy z końcem roku 2003. Zdaniem organu odwoławczego rozpoczęcie ewidencjonowania stwarza możliwość skorzystania z dodatkowej ulgi podatkowej, przyznanej wyłącznie tej grupie zawodowej, z tytułu zakupu kasy określonej w rozporządzeniu Ministra Finansów z 17.03.2003 r. w sprawie limitów odliczeń kwot wydatkowanych na zakup kas o zastosowaniu specjalnym (Dz. U. Nr 50, poz. 425), a polegającą na zwrocie kwot wydatkowanych na ich zakup odpowiednio 61% ceny netto zakupu dla urządzenia zintegrowanego w jednej obudowie i 79% dla kasy dołączanej do taksometru, nie więcej jednak niż 2.500 zł. Zwrot taki jest realizowany przelewem w ciągu 25 dni od dnia złożenia wniosku tym taksówkarzom, którzy z dniem 1.01.2004 r. rozpoczęli ewidencjonowanie obrotu za pomocą kasy rejestrującej. Ceny sprzedawanych kas wahają się w przedziale 1300-2300 zł i są dostępne także w sprzedaży ratalnej. Z materiału dowodowego wynika, że podatnik nie podjął żadnych działań zmierzających do nabycia kasy i rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu za jej pośrednictwem. Obowiązek ewidencjonowania obrotu z tytułu sprzedaży usług na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej wynika z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i nie zależy on od wysokości osiąganego obrotu. Organ odwoławczy wskazuje, że decyzja odraczająca termin instalacji kasy fiskalnej jest decyzją, w której organ podatkowy jest uprawniony w zależności od okoliczności sprawy do indywidualnego kształtowania terminu i treści odroczenia. Zdaniem organu odroczenie instalacji kasy do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego, na podstawie przytoczonych argumentów podatnika, naruszałoby zasadę równości podmiotów gospodarczych wobec prawa. Prowadzenie działalności gospodarczej zobowiązuje podatnika do wykonywania jej bez naruszenia przepisów podatkowych.