Wyrok WSA w Łodzi z dnia 5 marca 2008 r., sygn. I SA/Łd 1341/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak Sędziowie Sędzia WSA Paweł Kowalski Asesor WSA Cezary Koziński (spr.) Protokolant Tomasz Furmanek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 marca 2008 r. sprawy ze skargi W. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za poszczególne miesiące w okresie od lipca do grudnia 2002 roku oddala skargę.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł. określił Panu W. B. zobowiązanie w podatku akcyzowym za miesiące od lipca do grudnia 2002 r. w łącznej kwocie 544.314,- zł.
Organ pierwszej instancji stwierdził, iż kontrolowany podmiot firma PPHU "A", prowadził w okresie od czerwca do grudnia 2002 r. sprzedaż oleju napędowego pochodzącego z mieszania olejów ciężkich z komponentami, bez uiszczania należnego podatku akcyzowego od tej sprzedaży. Podatnik dokonywał zakupów mieszanin oleju do dalszej odsprzedaży od podmiotów, które nie odprowadzały należnego podatku akcyzowego, tj. od PHU "B z siedzibą w C. ul. S. [...] (145.700 l paliwa), PHU "C" B. ul. W. [...] (451.390 l paliwa), PHU "D" z siedzibą w C. ul. O. [...] (24.000 l paliwa) i firmy "D" Sp. z o.o. z siedzibą w C. ul. R. [...] (28.500 l paliwa).
Z ustaleń kontroli wynika, że wymienione wyżej firmy prowadziły obrót olejami ciężkimi, a także paliwem, pochodzącymi z mieszania, m.in. flonaftu, oleju FL i tixotropiku, z komponentami. Wyprodukowane w ten sposób paliwo podmioty te rozprowadzały przez współpracujących z nimi pośredników jako olej napędowy, nie odprowadzając należnego podatku akcyzowego.
Organ pierwszej instancji podkreślił, iż ustaleń powyższych dokonano na podstawie materiału dowodowego, pozyskanego z postępowania karnego prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w C. (sygn. akt [...]) i włączonego do akt niniejszego postępowania postanowieniem z dnia 4 kwietnia 2007 r. Do akt tego postępowania przyjęto jako dowód protokoły zeznań następujących osób: J. S., C. G. (właścicieli firmy "D"), R. G., M. S. (właściciela firmy "B"), R. G. (właściciela firmy "C") oraz M. T.