Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 27 marca 2008 r., sygn. II SA/Lu 48/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Ibrom, Sędziowie Sędzia NSA Leszek Leszczyński (sprawozdawca),, Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak, Protokolant Asystent sędziego Agnieszka Wąsikowska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 27 marca 2008 r. sprawy ze skargi S. K. i J. K. na decyzję Wojewody z dnia [...] nr [...] w przedmiocie sprzeciwu do zgłoszenia montażu pieca gazowego oraz nałożenia obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Starosty Powiatowego z dnia [...]., nr [...]; II. zasądza od Wojewody na rzecz S. K. i J. K. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], nr [...] Wojewoda utrzymał w mocy decyzję Starosty Powiatowego z dnia [...], nr [...], treścią której było zgłoszenie sprzeciwu w sprawie montażu pieca gazowego centralnego ogrzewania w lokalu mieszkalnym w D. objętego zgłoszeniem z dnia [...] oraz nałożenie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę.

W odwołaniu od decyzji pierwszoinstancyjnej Skarżący wskazali, że instalacja pieca gazowego nie może być uznana za budowę ani za wykonywanie robót budowlanych w rozumieniu art. 29 ustawy prawo budowlane. Instalacja ta jest bowiem tylko przebudową sieci cieplnej, która zgodnie z przepisami ustawy wymaga zgłoszenia, a nie pozwolenia na budowę.

W uzasadnieniu decyzji odwoławczej Wojewoda wyjaśnił, że zarzuty podnoszone w odwołaniu przez S. i J. K., nie mogą zostać uwzględnione. Zdaniem organu, instalacje wewnętrzne gazowe wymagają uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, ponieważ nie znalazły się w wykazie robót budowlanych zwolnionych od tego obowiązku i nie są wymienione jako te, które wymagają zgłoszenia właściwemu organowi. Zamontowanie pieca gazowego często może stanowić zagrożenie bezpieczeństwa dla ludzi lub mienia, jeżeli nie są spełnione wymogi dotyczące m.in. pomieszczenia, przewodów spalinowych i wyciągowych. Okoliczność powyższa zachodzi w rozpatrywanej sprawie i stanowi przesłankę do zastosowania art. 29 ust. 7 ustawy prawo budowlane, który daje organowi możliwość nałożenia na inwestorów obowiązek uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Ponadto organ odwoławczy podnosi, że pomimo tego, że organ I instancji nie wskazał podstawy prawnej rozstrzygnięcia, to decyzja jego w przedmiotowej sprawie jest prawidłowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00