Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 11 marca 2008 r., sygn. I SA/Kr 1451/07

 

Sygn. akt I SA/Kr 1451/07 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 11 marca 2008r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek, Sędzia: WSA Urszula Zięba (spr), Asesor: WSA Maja Chodacka, Protokolant: Bożena Wąsik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 marca 2008r., sprawy ze skargi A. S., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia [...] nr [...], w przedmiocie interpretacji przepisów co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, - skargę oddala -

Uzasadnienie

W dniu [...].04.2006r. A. S. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, który to wniosek następnie przesłany został - zgodnie z właściwością - do Naczelnika Urzędu Skarbowego.

W kilkakrotnie uzupełnianym wniosku A. S. wskazała, że dokonuje czynności polegających na zakupie i sprzedaży nieruchomości klasyfikowanych jako grunty i grunty rolne. Czynności tych dokonuje imieniem własnym i na własny rachunek. W szczególności w 2004 roku dokonała zakupu udziału w gruncie o łącznej powierzchni 55,05a, który następnie aktem notarialnym z dnia 25.05.2006r. zbyła. Grunty będące przedmiotem transakcji, zarówno w dacie nabycia jak i w dacie sprzedaży kwalifikowane były w ten sam sposób tj. jako grunty orne. Co więcej, posiadały klasyfikację bonitacyjną V - II klasy co w hierarchii klas jakości gleby w odniesieniu do użytkowania na cele rolnicze plasowało je w czołówce przydatnych na cele rolnicze. Ponieważ przepis art. 2 ustawy o podatku rolnym za gospodarstwo rolne uważa wykorzystywany rolniczo obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy to bez znaczenia prawnego pozostaje czy dana nieruchomość wchodzi w skład gospodarstwa o powierzchni 10 ha czy 1,05 ha gdyż każda cząstka wchodząca w skład gospodarstwa o powierzchni co najmniej 1 ha jest częścią wchodzącą w skład gospodarstwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00