Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 5 marca 2008 r., sygn. III SA/Kr 16/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Krystyna Kutzner (spr) Sędziowie WSA Halina Jakubiec NSA Grażyna Danielec Protokolant Katarzyna Dydaś po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 marca 2008 r. sprawy ze skargi K. W. Firma Budowlana A na postanowienie Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] Nr. [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania I. uchyla zaskarżone postanowienie II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz strony skarżącej kwotę 100 zł,- ( sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] Nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego nałożył na skarżącego K. W. - Firma Budowlana "A" , karę pieniężną w wysokości 3.000,00 zł na postawie art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, (Dz. U. z 2004 r , Nr 204, poz. 2088) za wykonywanie przewozu drogowego bez uiszczenia wymaganej opłaty za przejazd po drogach krajowych . Jak wynika z tzw. rozdzielnika , przedmiotowa decyzja została wysłana do adresata tj. " Budowlana Firma A, K. W. , ul. [...], D.".
Od powyższej decyzji skarżący złożył odwołanie, które zostało przesłane przesyłką poleconą priorytetową , nadaną w urzędzie pocztowym w dniu 30.07.2007 r.
W piśmie z dnia 02.08.2007 r , przekazującym odwołanie wraz z aktami sprawy do organu odwoławczego , Naczelnik Urzędu Celnego wyjaśnił , że organ administracyjny pierwszej instancji otrzymał zwrotne potwierdzenie odbioru przesyłki zawierającej zaskarżoną decyzję , " na którym nie odnotowano daty jej odbioru przez adresata" , dlatego została złożona do urzędu pocztowego reklamacja. Następnie , przy kolejnym piśmie do Izby Celnej, z dnia 08.08.2007 r organ pierwszej instancji przesłał zwrotne potwierdzenie odbioru przesyłki (zwane dalej " zwrotką"), na którym widnieje podpis syna adresata D. W. oraz data odbioru przesyłki "10.VII.2007r.". Z kolei na przedmiotowej zwrotce znajduje się adnotacja " decyzja Nr [...]" oraz datowniki : " N. T. [...]" i "D. [...]".
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right