Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 27 marca 2008 r., sygn. I SA/Go 498/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Skupień Sędziowie Asesor WSA Anna Juszczyk-Wiśniewska (spr.) Asesor WSA Alina Rzepecka Protokolant Ilona Szyszkowska-Dominiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 marca 2008 r. sprawy ze skargi T.K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie wymiaru należności celnych. oddala skargę
Uzasadnienie
T.K. wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] marca 2007 r. nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] października 2006 r., która uchyliła decyzję Naczelnika Urzędu Celnego nr [...] dnia [...] czerwca 2003 r. w części dotyczącej zastosowania stawki celnej oraz ponownie określiła kwotę długu celnego i należnego podatku za sprowadzony towar.
Sąd ustalił następujący stan faktyczny:
Jednolitym dokumentem administracyjnym SAD z dnia [...] czerwca 2003 r. nr [...] Przedsiębiorstwo Spedycji, działające z upoważnienia T.K. dokonało zgłoszenia celnego towaru tj. - tkaniny z syntetycznych włókien odcinkowych barwionych, które objęto procedurą dopuszczenia do obrotu w procedurze uproszczonej. W zgłoszeniu na podstawie świadectwa pochodzenia nr FORM A nr [...] z dnia [...] kwietnia 2003r. oraz FORM A nr [...] z dnia [...] kwietnia 2003r. (wystawionych w Indonezji) zadeklarowano stawkę celną w wysokości 9 %.
Naczelnik Urzędu Celnego decyzją z dnia [...] czerwca 2003 r. uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej towaru oraz kwoty długu celnego i dokonał ich ponownego obliczenia. Decyzja ta stała się ostateczna.
Postanowieniem z dnia [...] lipca 2005r. Naczelnik Urzędu Celnego wznowił z urzędu postępowanie celne w związku z ustaleniem w trybie przepisów § 20 a ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 października 1997r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu ustalania niepreferencyjnego pochodzenia towarów, sposobu jego dokumentowania oraz listy towarów, których pochodzenie musi być udokumentowane świadectwem pochodzenia (Dz. U. Nr 130, poz. 851 ze zm.) zwanego dalej rozporządzenie RM, że przedłożone przy zgłoszeniu celnym świadectwo pochodzenia towaru jest sfałszowane. Postanowieniem z [...] sierpnia 2005r. organ zawiesił postępowanie, które ponownie podjął do prowadzenia [...] września 2006r.