Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 28 marca 2008 r., sygn. I SA/Gl 961/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Mendecka, Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Asesor WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek (spr.), Protokolant Anna Florek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 marca 2008r. sprawy ze skargi A S.A. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych - interpretacja oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. odmówił zmiany postanowienia Naczelnika Pierwszego [...] Urzędu Skarbowego w S. z dna [...] nr [...] stwierdzającego, że stanowisko podatnika A S.A. przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej uznania za koszty uzyskania przychodów wartości tworzonych rezerw celowych na wierzytelności kredytowe w sytuacji, gdy Bank na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy został zobligowany do sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu postanowienia Naczelnika Pierwszego [...] Urzędu Skarbowego w S. opisano na wstępie stan faktyczny przedstawiony przez stronę we wniosku o udzielenie interpretacji prawa podatkowego. W tym zakresie wskazano, że z dniem 1 stycznia 2005 r. A S.A. (zwany dalej także Bankiem) na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy A S.A. odbytego w dniu 23 grudnia 2004 r. został zobligowany do sporządzania sprawozdań finansowych, zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości. W konsekwencji musiał również, zgodnie z postanowieniami MSR-39 tworzyć i ujmować w księgach odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu ekspozycji kredytowych na zasadach ściśle określonych w powołanym MSR. W większości przypadków, zgodnie z postanowieniami MSR-39 odpisy aktualizujące wartość należności są ustalane za pomocą alternatywnych metod wyceny utraty wartości:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00