Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 marca 2008 r., sygn. III SA/Gl 1482/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Karpińska, Sędziowie Asesor WSA Barbara Brandys-Kmiecik, Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć (spr.), Protokolant Sekr. sąd. Marta Lewicka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 marca 2008 r. przy udziale - sprawy ze skargi H.W. - byłego wspólnika rozwiązanej S. C. "A" H. W., P. G. w C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymiaru należności celnych, podatku od towarów i usług 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w G. z dnia [...] r. nr [...] 2. stwierdza, iż zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.

Uzasadnienie

Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez przedstawiciela bezpośredniego agencję celną "B" działającą w imieniu i na rzecz H. W. i P. G, przedsiębiorców -osób fizycznych prowadzących we własnym imieniu działalność gospodarczą zarejestrowaną przez Prezydenta Miasta [...] i Prezydenta Miasta [...], używających nazwy "A" s.c. ul. [...], [...], Regon: [...], NIP [...] - w dniu [...] r. nr SAD [...] objęto procedurą dopuszczenia do obrotu towar w postaci [...], [...], [...],[...] - pochodzący z [...]. Wartość celną towaru przyjęto w wysokości zadeklarowanej w zgłoszeniu celnym, odpowiadającej wartości transakcyjnej udokumentowanej fakturą z [...] r. wystawioną przez sprzedającego.

Po przyjęciu zgłoszenia celnego organ celny przystąpił do jego weryfikacji poprzez kontrolę dołączonych dokumentów w związku z wątpliwościami, co do wartości celnej towaru wzywając również zgłaszających do złożenia zabezpieczenia kwoty spornych należności celnych i podatkowych. Takie zabezpieczenie w kwocie [...] zł zostało złożone za pokwitowaniem.

Następnie postanowieniem z [...] r. nr [...] skierowanym do "A" s.c. H. W. P. G. ul. [...] [...] Naczelnik Urzędu Celnego w [...] powołując się na art. 165 § 1, 2 i 4, art. 155 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 8 poz. 60 ze zm.), art. 73 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. -Prawo celne (Dz. U. Nr 68, poz. 622), art. 78 Rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. U. UE L 302 z dnia 19 października 1992 r. ze zm.), art. 181A Rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny Dz. U. UE L 253 z dnia 11.10.1993, Dz. U. UE Polskie wydanie specjalne Roz. 2, t. 6, str. 3) wszczął z urzędu postępowanie w sprawie ustalenia prawidłowej kwoty należności celno-podatkowych od importowanego towaru objętego procedurą dopuszczenia do obrotu ujętego w zgłoszeniu celnym uzupełniającym z dnia [...] r. nr SAD [...]. Odpis tego postanowienia przesłano adresatowi za pośrednictwem agencji celnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00