Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 6 marca 2008 r., sygn. II SA/Bk 21/08

Przez utratę zatrudnienia jako utratę dochodu w rozumieniu art. 3 pkt 23 ustawy z dnia 28.10.2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.) należy rozumieć całkowitą utratę dochodów pochodzących ze stosunku pracy lub innej pracy zarobkowej a nie jego części, obniżenia wynagrodzenia czy też utraty jednego ze źródeł tegoż dochodu.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Stanisław Prutis, Sędziowie asesor WSA Małgorzata Roleder (spr.), sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys, Protokolant Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 06 marca 2008 r. sprawy ze skargi K. P. i M. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] października 2007 r. nr [...] w przedmiocie świadczeń rodzinnych - oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] września 2007 r. nr [...] Burmistrz Ch. powołując się na art. 3, art. 5 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 ze zm.) odmówił przyznania K. P. prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do tego zasiłku na dzieci E. P., K. P., P. P. i T. P. Powodem odmowy przyznania świadczeń było przekroczenie przez rodzinę wnioskodawczyni, w przeliczeniu na osobę kwoty ustawowego kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń (506,75 złotych przy kryterium dochodowym 504,00 złotych). Organ zaznaczył, że w sprawie nie znajduje zastosowania także przepis art. 5 ust. 3 w/w ustawy.

W odwołaniu od powyższej decyzji K. P. wniosła o ustalenie prawa do wnioskowanych świadczeń rodzinnych na podstawie dochodu pomniejszonego o dochód utracony z okresu od dnia 1 sierpnia 2006 r. do dnia [...] września 2006 r., w którym maż dodatkowo pracował na 1/2 etatu i z tego tytułu otrzymał wynagrodzenie za pracę w łącznej kwocie [...] zł, a po jego utracie nie uzyskał w zamian innego dochodu w postaci pracy, umowy zlecenia, czy działalności gospodarczej. Podniosła, iż mąż pracował w [...] i rozwiązanie umowy o pracę musiało nastąpić z zachowaniem okresu wypowiedzenia, "a nowa praca nie mogła czekać", dlatego na ten czas został zatrudniony w Przedszkolu Samorządowym na 1/2 etatu. Zdaniem odwołującej dochód za 2006 r., pomniejszony o dochód z zatrudnienia na 1/2 etatu uprawniałby do świadczeń rodzinnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00