Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 lutego 2008 r., sygn. VII SA/Wa 2005/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Zielińska-Śpiewak (spr.), , Sędzia WSA Bogusław Cieśla, Sędzia WSA Ewa Machlejd, Protokolant Agnieszka Ciszek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 lutego 2008 r. sprawy ze skargi S. B. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] października 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia prawa do bezpłatnego zaopatrzenia w leki I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2007 r. znak: [...] Dyrektor [...] Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, działając na podstawie art. 107 ust. 5 pkt 16 i art. 109 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w związku z art. 46 tej ustawy, ustalił brak uprawnień po stronie S. B. do bezpłatnego zaopatrzenia w leki.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ stwierdził, iż dnia 16 sierpnia 2007 r. (data prezentaty organu) ubezpieczona S. B. zwróciła się z wnioskiem o wydanie decyzji uprawniającej do otrzymywania bezpłatnych leków. Do wniosku dołączyła zaświadczenie nr [...] wydane dnia [...] lipca 2007 r. przez organ rentowy tj. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w N., które nie potwierdza, że małżonek osoby wnioskującej był inwalidą wojennym lecz określa status wnioskującej jako wdowy uprawnionej do renty rodzinnej po osobie, o której mowa w art. 59 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. Z 2002 r. nr 9, poz. 87 z późn. zm.). Organ podniósł, iż w związku z tym wniosek został rozpatrzony w oparciu o art. 45 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz. 2135 z póź. zm.), który stanowi, iż osobom: 1) które są inwalidami wojskowymi; 2) które doznały uszczerbku na zdrowiu w okolicznościach w art. 7 i 8 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, i nie zostały zaliczone do żadnej z grup inwalidów; 3) wymienionym w art. 42 i 59 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin - przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami leków podstawowych i uzupełniających. Zapis ten nie nadaje uprawnień do bezpłatnego zaopatrzenia w leki członkom rodziny osoby wymienionej w art. 42 i 59 wymienionej ustawy, bez względu na fakt uprawnień do renty rodzinnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00