Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 21 lutego 2008 r., sygn. I SA/Go 837/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Niedzielski Sędziowie Sędzia WSA Stefan Kowalczyk Asesor WSA Alina Rzepecka (spr.) Protokolant Damian Bronowicki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lutego 2008 r. sprawy ze skargi U. Polska S.A. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie klasyfikacji taryfowej 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana; 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącej Spółki kwotę 746 zł (siedemset czterdzieści sześć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] czerwca 2007 rok nr [...] Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Celnego nr [...] z [...] lipca 2001 roku uznającą zgłoszenie celne B.P. sp. z o. o. SAD nr [...] z dnia [...] maja 1999 roku za nieprawidłowe w zakresie opisu towaru, klasyfikacji taryfowej oraz kwoty wynikającej z długu celnego.

W uzasadnieniu decyzji Dyrektor Izby Celnej wskazał, że przedstawiciel bezpośredni zgłaszającej spółki, Agencja Celna w dniu [...] maja 1999 roku zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym aromaty stosowane w przemyśle spożywczym z kodem PCN 3302 10 90 0 i stawką celną obniżoną 0%. Towar objęto wnioskowaną procedurą celną.

W wyniku kontroli celnej przeprowadzonej w okresie od [...] czerwca 2000 roku do

[...] grudnia 2000 roku ujawniono nieprawidłowości dotyczące klasyfikacji taryfowej importowanego aromatu. Stwierdzono, że prawidłowa klasyfikacja towaru winna obejmować kod PCN 2103 90 90 0 tj. mieszanki przyprawowo - aromatyczne o nazwie "Fred Onion Flavouring DA 10608" do których zastosowanie ma 30% stawka celna.

W związku z powyższym Dyrektor Urzędu Celnego decyzją z [...] lipca 2001 roku uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie opisu towaru, klasyfikacji taryfowej oraz kwoty długu celnego. Decyzję tę utrzymał w mocy Dyrektor Izby Celnej , po rozpoznaniu odwołania importera, decyzją z [...] listopada 2002 roku uznając, za organem I instancji, że produkt zadeklarowany do odprawy celnej przez skarżącą, winien być zaklasyfikowany do pozycji 2103 Taryfy celnej, obejmującej między innymi zmieszane przyprawy i przyprawy korzenne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00