Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 stycznia 2008 r., sygn. III SA/Wa 1894/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Sylwester Golec, Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Protokolant Ewa Rutkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 stycznia 2008 r. sprawy ze skargi H. P. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające je postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] 2) stwierdza, że uchylona decyzja oraz postanowienie nie mogą być wykonane w całości.

Uzasadnienie

UZASANIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] sierpnia 2007 r. Minister Finansów odmówił zmiany własnego postanowienia z dnia [...] czerwca 2007 r. w przedmiocie udzielenia Skarżącemu - H. P. pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Powyższa decyzja zapadła na gruncie następującego stanu faktycznego sprawy.

Wnioskiem z dnia [...] stycznia 2007 r. Skarżący zwrócił się do Ministra Finansów, w trybie art. 14a-e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej: O.p.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Przedstawiając stan faktyczny sprawy wskazał, że [...] kwietnia 2005 r. wyjechał z Polski do Wielkiej Brytanii z zamiarem stałego tam zamieszkiwania, co potwierdził definitywnym wymeldowaniem się z dotychczasowego stałego miejsca zamieszkania w Polsce. Do czasu wyjazdu z Polski źródłem utrzymania wnioskodawcy były zasiłek przedemerytalny oraz dochód z pracy zawodowej. W chwili wyjazdu w Polsce pozostawił składniki majątkowe, które nie mogły być przeniesione do Wielkiej Brytanii. Dodatkowo składnikami tymi nie jest w stanie dysponować, gdyż pozostają one we władaniu jego żony i córki. Oświadczył też, że w Polsce nie pozostawił zobowiązań lub powiązań, które łączyłyby go z Polską w sposób rodzący konieczność stałego w niej zamieszkiwania (rodziny, z którą zobowiązany byłby zamieszkiwać, obowiązków alimentacyjnych, długów, kredytów itp.). Wnioskodawca nie pobiera w Polsce żadnych świadczeń typu zasiłek przedemerytalny, renty, emerytury, świadczenia socjalne, nie jest też ubezpieczony i nie korzysta ze świadczeń opieki zdrowotnej. Nie osiąga również żadnych dochodów ze źródeł położonych w Polsce. Wskazał ponadto, iż posiada stałe miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii co potwierdza m.in. to, że prowadzi tam odrębne gospodarstwo domowe, stale przebywa i pracuje, posiada zezwolenie na pracę, posiada uprawnienia do świadczeń socjalnych, ubezpieczenie oraz status rezydenta podatkowego. W jego opinii Wielka Brytania jest krajem, w którym znajduje się jego stałe miejsce zamieszkania i gdzie ulokowany jest ośrodek jego interesów osobistych i życiowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00