Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 stycznia 2008 r., sygn. VI SA/Wa 1976/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Wdowiak Sędziowie Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz (spr.) Sędzia WSA Jolanta Królikowska - Przewłoka Protokolant Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 stycznia 2008 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] sierpnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia koncesji oddala skargę
UZASADNIENIE
Zaskarżoną przez stronę skarżącą decyzją z dnia [...] sierpnia 2007 r. nr [...] Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji utrzymał w mocy swoją wcześniejszą decyzję z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] cofającą stronie skarżącej koncesję udzieloną na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu bronią palną i amunicją oraz wyrobami z przeznaczeniem wojskowym lub policyjnym.
Do wydania decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:
W dniu 18 stycznia 2006 r. organ koncesyjny udzielił stronie skarżącej koncesji nr [...] na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie obrotu bronią i amunicją oraz wyrobami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. W dniach 21 listopada - 29 grudnia 2006 r. upoważnieni funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji we W. przeprowadzili kontrolę działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie ww. koncesji.
W wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzono następujące nieprawidłowości:
1. Naruszenie art. 15 pkt 3 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. Nr 67, poz. 679 z późn. zm.) - zwana dalej "ustawa o wykonywaniu działalności gospodarczej" poprzez nie zawiadomienie organu koncesyjnego o ustanowieniu prokurenta w osobie R. T.
2. Strona skarżąca importowała broń, którą następnie odsprzedawała koncesjonowanemu podmiotowi Z. K. - bez dopełnienia obowiązku odstrzelenia naboi w obecności upoważnionego funkcjonariusza Policji. Ustalono, iż broń została przestrzelona przez podmiot nabywający, co stanowiło naruszenie § 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie warunków sprzedaży materiałów wybuchowych, broni, amunicji oraz wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym oraz zakresu i trybu przestrzegania tych warunków.