Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 stycznia 2008 r., sygn. I SA/Wa 1583/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Lenart Sędziowie Asesor WSA Iwona Kosińska (spr.) Asesor WSA Przemysław Żmich Protokolant Monika Chorzewska-Korczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 stycznia 2008 r. sprawy ze skargi J.M. na postanowienie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uznania równoważności dyplomu oddala skargę.
UZASADNIENIE
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego postanowieniem z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] po rozpatrzeniu wniosku J. M. o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymał w mocy własne postanowienie z dnia [...] kwietnia 2007 r. nr [...] o odmowie wydania zaświadczenia o uznaniu za równoważny dyplomu ukończenia studiów wyższych wydanego przez [...] Akademię [...] w K. z dyplomem ukończenia studiów wyższych, wydawanym w Rzeczypospolitej Polskiej.
Z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia wynika, że w dniu [...] kwietnia 2007 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydał postanowienie o odmowie uznania za równoważny dyplomu skarżącego wydanego przez [...] Akademię [...] w K. w dniu [...] października 2002 r., potwierdzającego odbycie studiów w latach 2000-2002 oraz przyznającego kwalifikacje magistra zarządzania biznesem. Nie zgadzając się z tym rozstrzygnięciem J. M. złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. W jego uzasadnieniu podniósł, że odmowa wydania zaświadczenia narusza podstawowe zasady prawa dotyczące równego traktowania obywateli, gdyż osoby, które wraz z wnioskodawcą rozpoczęły studia otrzymały zaświadczenia stwierdzające równoważność dyplomu ukończenia studiów wyższych uzyskanego na Ukrainie z dyplomem ukończenia studiów wyższych wydawanym w Polsce. Wnioskodawca oświadczył ponadto, że z treści dyplomu licencjata wydanego przez [...] Szkołę [...] w W. wypisanego w dniu [...] października 2000 r. wynika, iż w dniu [...] września 2000 r. ukończył studia i uzyskał tytuł licencjata, a więc zarzut o rozpoczęciu studiów w [...] Akademii [...] przed zakończeniem studiów w Polsce skarżący uznał za niezasadny. Obie uczelnie tj. [...] w W. i [...] Akademia [...] współpracowały ze sobą, a zatem mogły wcześniej przekazywać sobie informację z wykazem osób, które ukończyły studia. Opieszałość dziekanatu [...] w W. w wypisywaniu dyplomu nie może być przyczyną tak poważnego zarzutu i zniweczeniu wysiłków skarżącego poprzez niewydanie zaświadczenia, o które wnosił. Wnioskodawca poinformował również, iż uważał, że współpraca [...] i [...] jest zgodna z prawem, co pozwoliło mu podjąć decyzję o kontynuowaniu dalszej nauki.