Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 stycznia 2008 r., sygn. I SA/Wa 1779/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Boniecka-Płaczkowska (spr.) Sędziowie WSA Emilia Lewandowska Asesor WSA Agnieszka Miernik Protokolant Joanna Grzyb po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 stycznia 2008 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w W. A. N.-P. sprawy ze skargi Spółka P w K. na decyzję Prezydenta W. z dnia [...] marca 2004 r., nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji o ustanowieniu prawa użytkowania wieczystego gruntu 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Prezydenta W. na rzecz Spółka W. w K. kwotę 440 (czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] września 2003 r., nr [...] Prezydent Miasta W., po rozpatrzeniu wniosku Spółki Akcyjnej N. ustanowił na okres 99 lat na rzecz jej następcy prawnego P. Spółki z o.o. w K. prawo użytkowania wieczystego gruntu o pow. [...] ha, położonego w W. przy ul. [...], [...] i [...], oznaczonego w ewidencji gruntów numerem [...], objętego księgą wieczystą Kw [...] za symbolicznym czynszem w wysokości [...] PLN, stanowiącym 3% ceny gruntu, ustalonej na kwotę [...] PLN. Powyższa decyzja została wydana na podstawie art. 7 ust. 1, 2 i 3 dekretu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz.U. Nr 50, poz. 279).

Odwołanie od decyzji złożył P. zarządzający przedmiotowym gruntem oraz Z. W. użytkownik jednej z działek.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] grudnia 2003 r., nr [...], umorzyło postępowanie odwoławcze, stwierdzając w uzasadnieniu decyzji, że zarówno P., jak i Z. W. nie mają przymiotu strony postępowania w rozumieniu art. 28 kpa. Nie będąc stroną postępowania o przyznanie prawa użytkowania wieczystego nie mieli też uprawnienia do złożenia odwołania od decyzji, która nie dotyczyła ich praw i obowiązków. Brak skutecznego odwołania jest podstawą umorzenia postępowania odwoławczego. Wymieniona decyzja została zaskarżona do sądu administracyjnego przez P. oraz Z. W., w skardze domagano się uchylenia decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00