Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 stycznia 2008 r., sygn. II SA/Po 583/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Zieliński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska Sędzia WSA Barbara Drzazga Protokolant St. sekretarz sądowy Dobrosława Sobczak po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 23 stycznia 2008 r. przy udziale sprawy ze skargi P.M. i H.R. na uchwałę Rady Miasta P. z dnia [...] września 2005 r. nr [...] w przedmiocie zarzutów do projektu planu miejscowego I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w paragrafie 1 ustęp 4 punkt 1,2,3,4 oraz w ustępie 5 punkt 1, 2, 3, 4, II. w pozostałym zakresie skargę oddala, III. zasądza od Rady Miasta P. na rzecz każdego ze skarżących kwotę po [...] zł ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania, IV. określa, że zaskarżone orzeczenie nie może być wykonane. /-/ B. Drzazga /-/ A. Zieliński /-/ A. Łaskarzewska

 

UZASADNIENIE

Uchwałą nr [...] z dnia [...] stycznia 2004 r. w § 1 ust. 7 pkt 1, 2, 3 lit. a, b, c Rada Miasta P. odrzuciła zarzuty, wniesione przez P.M., H.R. i A. A. spółka z o.o. z siedzibą w P., do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu w rejonie węzła A. - wschód w sprawie nie wyrażenia zgody na: zmianę przeznaczenia terenu objętego planem na cele przemysłowe, na projektowany układ drogowy na obszarze objętym planem, a w szczególności na zaprojektowanie ul. P. i ul. J. jako jednokierunkowych oraz zakazu umieszczania reklam.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 15 września 2004 r. w sprawie o sygn. [...] na skutek skarg wniesionych przez wymienionych na uchwałę w przedmiocie odrzucenia zarzutów - stwierdził nieważność uchwały w zaskarżonej części. W ocenie Sądu, kwestionowany projekt zagospodarowania przestrzennego naruszył obowiązek poszanowania prawa własności w zagospodarowaniu przestrzennym, zwłaszcza możliwość swobodnego korzystania z tego prawa, bowiem ustalił na oznaczonym terenie preferencyjne zasady wyłącznie dla jednego właściciela zakładu V. Spółka z o.o., przeznaczając ten teren pod lokalizację zakładu, mimo że jest tam prowadzona także działalność handlowo-usługowa (salon sprzedaży samochodów i usługi w zakresie naprawy samochodów). Zapisy planu były podporządkowane wyłącznie interesom i potrzebom rozwoju Spółki V. ograniczając drastycznie możliwość zbycia tychże nieruchomości innemu podmiotowi niż Spółka V. Dodatkowo Sąd wskazał, że zaskarżona uchwała o odrzuceniu zarzutów nie zawierała należytego uzasadnienia faktycznego i prawnego. Uzasadnienie podpisał zastępca Prezydenta, co uniemożliwiało stwierdzenie, czy jest ono stanowiskiem Rady, czy też zarządu. Przepis art. 24 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym z 1994 r. przyznaje kompetencje do załatwienia sprawy uchwałą wyłącznie radzie gminy. Rada nie mogła scedować na żaden inny organ gminy tego uprawnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00