Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 9 stycznia 2008 r., sygn. I SA/Ol 628/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zofia Skrzynecka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Błesiński Asesor WSA Renata Kantecka Protokolant Lidia Wachowska po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 9 stycznia 2008 r. sprawy ze skargi Z.K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]". nr "[...]" w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonywana, III. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącego kwotę 5620 zł (pięć tysięcy sześćset dwadzieścia) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 18 września 2007 r. o sygn. akt I FSK 1186/06 Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpatrzeniu skargi kasacyjnej Z.K., uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 22 czerwca 2006 r., sygn. akt I SA/Ol 263/06, którym oddalono skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]" w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym, i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

W uzasadnieniu wyroku Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że w toku postępowania podatkowego organy ustaliły, iż w poszczególnych miesiącach od maja do grudnia 2004 r. strona, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, dokonywała sprzedaży samochodów osobowych przed ich pierwszą rejestracją na terytorium RP. Transakcje zawierane były przez podatnika działającego w charakterze komisanta albo przedmiotem ich były samochody uprzednio nabyte przez podatnika wewnątrzwspólnotowo lub zakupione przez niego w kraju. Ze złożonych w Urzędzie Celnym deklaracji AKC-3 wynikało, że podatnik wykazywał kwotę podatku do zapłaty w wysokości 0 zł, a w informacjach AKC-3/E kwoty należne z tytułu sprzedaży pomniejszone o kwotę VAT, kwoty akcyzy według różnych stawek od 15,1 % do 65 % oraz kwoty zwolnień i pomniejszeń. Ponadto w deklaracji za maj 2004 r. wykazał kwotę nadwyżki wpłat do rozliczenia z poprzedniego miesiąca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00