Wyrok WSA w Lublinie z dnia 25 stycznia 2008 r., sygn. I SA/Lu 652/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz, Sędziowie Asesor WSA Jerzy Drwal (spr.), Sędzia NSA Anna Kwiatek, Protokolant Asystent sędziego Monika Bartmińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 25 stycznia 2008 r. sprawy ze skargi S. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za poszczególne miesiące 2002 r. I. oddala skargę; II. przejmuje na rachunek Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie kwotę [...] tytułem nieuiszczonego wpisu od skargi, od którego skarżący został zwolniony.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] (nr [...]) Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] ( nr [...] ), określającą S. B. zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące 2002 r. w łącznej kwocie 13.794.194,00 zł.
W uzasadnieniu Dyrektor Izby Celnej podał, że w trakcie przeprowadzonej w okresie od [...] do [...] przez pracowników Urzędu Celnego kontroli w firmie "A" S. B. w B. stwierdzono nieprawidłowości w zakresie dokonywanego przez tę firmę obrotu wyrobami akcyzowymi. Odnosząc się do szczegółowych ustaleń w tym zakresie, wyjaśnił, że wbrew przepisom ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz obowiązującym w 2002 r. przepisom wykonawczym wydanym do tej ustawy przez Ministra Finansów ( rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2001 r. w sprawie podatku akcyzowego oraz kolejnego rozporządzenia wydanego w tej sprawie w dniu 22 marca 2002 r. ) kontrolowana firma, będąca podatnikiem podatku akcyzowego, dokumentowała sprzedaż oleju opałowego paragonami z kasy fiskalnej, nie dołączając do tak udokumentowanych transakcji, wymaganych prawem oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego do celów grzewczych. Stwierdzono 143 takich transakcji dotyczących sprzedaży 3.076.600 litrów oleju opałowego, mających miejsce w marcu 2002 r. i w poszczególnych miesiącach od maja tego roku do stycznia 2003 r. Zakwestionowano również, na podstawie zeznań 24 świadków - nabywców oleju, prawdziwość złożonych przez oświadczeń oraz fakt sprzedaży 63.690 litrów oleju opałowego na cele grzewcze w poszczególnych miesiącach okresu od lutego 2002 r. do stycznia 2003 r. i w marcu 2003 r. .