Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 17 stycznia 2008 r., sygn. I SA/Kr 304/07

 

Sygn. akt I SA/Kr 304/07 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 17 stycznia 2008r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek, Sędziowie: WSA Urszula Zięba (spr), Asesor WSA Agnieszka Jakimowicz, Protokolant: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 stycznia 2008r., sprawy ze skargi A. K. i Z. K., na decyzję Dyrektora Izby Celnej, z dnia [...] Nr [...], w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty podatku akcyzowym, I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji. II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej solidarnie na rzecz skarżących koszty postępowania w kwocie 170 zł ( sto siedemdziesiąt złotych )

Uzasadnienie

W dniu [...] marca 2006 r. podatnicy małżonkowie Z. i A. K. złożyli deklaracje uproszczone nabycia wewnątrzwspólnotowego (AKC-U) na terytorium A.,, samochodu osobowego marki [...]o pojemności skokowej silnika 1896 cm3, roku produkcji [...] i numerze nadwozia [...]- za kwotę 7 300 Euro (umowa z dnia [...] marca 2006 r. r.), przy czym ujawnili podatek akcyzowy do zapłaty w kwocie 897 zł, który obliczył przy zastosowaniu stawki podatku 15,1%.

W dniu [...]sierpnia 2006 r. do Naczelnika Urzędu Celnego wpłynął wniosek podatników zwrot nadpłaconego podatku akcyzowego, uzupełniony następnie o korektę deklaracji AKC-U. W uzasadnieniu podatnicy podali, że byli zmuszeni do zapłaty podatku akcyzowego z tytułu nabycia samochodu, gdyż zaświadczenie o jego zapłacie było niezbędne do jego rejestracji w Polsce. Przepisy, na podstawie których podatnicy dokonali uprzednio samoobliczenia podatku akcyzowego, są natomiast niezgodne z treścią art. 23, 25 i 90 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (Dz. U. z 2004, nr 90, poz. 864/2 ze zm., powoływanego dalej jako "TWE"). Zapisy TWE mają walor bezpośredniej stosowalności w państwach członkowskich. Państwa członkowskie nie zostały pozbawione prawa do ustalenia i różnicowania podatków, nie jest jednakże dopuszczalne takie kształtowanie obowiązków podatkowych, które prowadzi do dyskryminowania produktów sprowadzanych z innych krajów Wspólnoty. Państwa członkowskie nie mogą nakładać na towary sprowadzane z innych państw członkowskich pośrednich lub bezpośrednich podatków, które byłyby wyższe niż nakładane na towary krajowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00