Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 24 stycznia 2008 r., sygn. I SA/Go 248/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Grzęda (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Skowrońska - Pastuszko Asesor WSA Barbara Rennert Protokolant Marta Surmacz-Buszkiewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 stycznia 2008 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa B. Sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień 2002 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z [...] października 2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego orzekł o odpowiedzialności Spółki z o.o. ,,T - B" (obecnie "PB" Sp. z o.o.) - nabywcy zorganizowanej części przedsiębiorstwa PBO "B" J.Z. za zaległości podatkowe J.Z. powstałe w związku z prowadzeniem przezeń działalności gospodarczej z tytułu podatku od towarów i usług za kwiecień 2002 r. w wysokości 323.669,99 zł oraz odsetki za zwłokę w kwocie 11.909,30 i koszty egzekucyjne w kwocie 25.630,65 zł.
Decyzja ta została zaskarżona przez PB Spółka z o.o.. Po rozpatrzeniu odwołania Dyrektor Izby Skarbowej decyzją z dnia [...] grudnia 2004 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
Na powyższą decyzję skarżąca wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp., który wyrokiem z 27 lutego 2006 r. sygn. akt I SA/Go 1044/05 uchylił zaskarżoną decyzję, podkreślając w uzasadnieniu, iż stosownie do art. 112 § 4 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm. - dalej "o.p.") zasada odpowiedzialności podatkowej nabywcy zorganizowanej części przedsiębiorstwa, doznaje ograniczenia, której granice wyznacza proporcja, w jakiej wartość nabytej zorganizowanej części przedsiębiorstwa pozostaje do wartości środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych przedsiębiorstwa, które jest lub było prowadzone przez zbywcę. Nabywca powinien więc odpowiadać za taką samą proporcjonalnie część zaległości podatkowych zbywcy, jaką część jego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych nabył. Sąd podkreślił, że przedstawiona kwestia nie była przedmiotem badania organów podatkowych. Sąd wskazał również, że zgodnie z postanowieniami art. 112 § 5 pkt 2 o.p. zakres odpowiedzialności podatkowej nabywcy nie obejmuje odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych powstałych po dniu nabycia przedsiębiorstwa oraz kosztów egzekucyjnych powstałych po dniu nabycia, a naliczonych od tych odsetek.