Wyrok WSA w Łodzi z dnia 4 grudnia 2007 r., sygn. III SA/Łd 642/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska Sędziowie Sędzia NSA Janusz Nowacki Sędzia WSA Monika Krzyżaniak (spr.) Protokolant Asystent sędziego Agnieszka Ratajczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 listopada 2007 r. sprawy ze skargi A. C.-O. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.
Uzasadnienie
III SA/Łd 642/07
UZASADNIENIE
A. C. - O. wniosła skargę na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] utrzymującą w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] o braku podstaw do uznania choroby zawodowej pod postacią choroby wywołanej promieniowaniem jonizującym łącznie z nowotworami złośliwymi.
W sprawie ustalono następujący stan faktyczny;
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi prawomocnym wyrokiem z dnia 27 maja 2004 r. sygn. akt 3II SA/Łd 53/03 uchylił decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] utrzymującą w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] stwierdzającą brak podstaw do uznania nowotworu złośliwego sutka lewego za chorobę zawodową. W uzasadnieniu powołanego wyroku Sąd wskazał na uchybienia dotyczące dochodzenia epidemiologicznego oraz orzeczeń lekarskich. Oceniając ponownie zebrany materiał dowodowy Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Ł. uznał, że uchybienia wskazane w uzasadnieniu wyroku Sądu wymagają uprzedniego przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w przeważającej części, dlatego uchylił w całości decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] i przekazał sprawę organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia.
Organ I instancji w toku ponownego rozpoznania sprawy, przeprowadził dochodzenie epidemiologiczne, podczas którego określił czas pracy zainteresowanej w narażeniu promieniowania jonizującego, wykonywane czynności oraz zmierzone dawki promieniowania odczytanie z indywidualnego dozymetru fotochemicznego strony. Następnie dokumentację wraz z wyrokiem Sądu przesłał do jednostki orzeczniczej I stopnia z prośbą o wydanie stosownego orzeczenia lekarskiego.