Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 6 grudnia 2007 r., sygn. II SA/Łd 946/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka Sędziowie Sędzia NSA Ewa Markiewicz Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski (spr.) Protokolant Tomasz Furmanek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi D. N. i A. N. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] nr [...] znak: [...] w przedmiocie odmowy odroczenia wykonania przymusowej rozbiórki obiektów letniskowych i gospodarczych oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...]r., Nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w W. nakazał D. i A. N. rozbiórkę obiektów letniskowych: jeden - typu "Brda", drugi - barakowóz o konstrukcji metalowej na stopach betonowych, zlokalizowanych na działce nr 1302/11 w m. M. gm. W., uzasadniając swoją decyzję stwierdzeniem wybudowania obiektu na terenie, który w planie miejscowego zagospodarowania przestrzennego obowiązującym w czasie budowy obiektu przeznaczony był na cele upraw rolnych w obszarze doliny rzeki Warty i objęty zakazem budownictwa gdyż obiekt powstała terenie [...] Parku Krajobrazowego.

Decyzją pierwszoinstancyjną z dnia [...]r., Nr [...] wydaną na podstawie art. 39 ustawy z dnia 24 października 1974 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Wieluniu odmówił małżonkom Niemczyk odroczenia wykonanie przymusowej rozbiórki obiektu letniskowego zlokalizowanego na działce nr 1302/11 w miejscowości M. gm. W., wskazując, że dokonując oceny przesłanek społecznych i gospodarczych, które mogłyby przemawiać za celowością czasowego wykorzystania obiektu budowlanego nie znaleziono przyczyn, dla których można odroczyć wykonanie przymusowej rozbiórki na czas oznaczony.

Od powyższej decyzji odwołanie wnieśli D. i A. N., wskazując na działania inwestycyjne poczynione przez Gminę zmierzające do przekształcenia aktualnej funkcji terenu tj. przeznaczenia pod uprawy rolne z dopuszczeniem budownictwa związanego z produkcją rolną na funkcję rekreacyjną z prawem do odpowiedniej zabudowy. Jako wzgląd gospodarczy odwołujący podali nakłady finansowe poniesione przez gminę na realizację uzbrojenia przedmiotowego terenu w sieć wodociągową i telefoniczną, co przesądza o zmianach przeznaczenia terenu z rolnego na budowlano - rekreacyjne. Skarżący podnieśli również fakt pominięcia w decyzji organu I instancji ich wniosku o możliwość czasowego wykorzystania domku letniskowego, co zdaniem odwołujących się narusza przepis art. 77 i art. 107 k.p.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00