Wyrok WSA w Krakowie z dnia 6 grudnia 2007 r., sygn. II SA/Kr 1031/06
Przepis art. 32 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych nie upoważnia organu do jednoczesnego określenia, w tej samej decyzji, wysokości nienależnego świadczenia, czy wysokości nienależnego świadczenia podlegającej zwrotowi, które to kwoty nie muszą być takie same. Tak więc, Wojewódzki Sąd Administracyjny podkreśla, że decyzja wydana na podstawie wskazanego przepisu art. 32 ustawy nie przesądza jeszcze o zaistnienia możliwości nałożenia obowiązku zwrotu tych świadczeń. W sytuacji jednak zaistnienia takiej możliwości niezbędne staje się wydanie odrębnej decyzji, opartej o art. 30 ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Orzeczenie w jednej decyzji wraz z decyzją o zmianie lub uchyleniu prawa do konkretnego świadczenia rodzinnego podlegającą zaskarżeniu, o wysokości nienależnie pobranego świadczenia, jak również orzeczenie w tej samej decyzji o potrąceniu z wypłacanych świadczeń kwot nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych ustalonych decyzją podlegającą zaskarżeniu pozostaje w sprzeczności z treścią tego art. 30 ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Piotr Lechowski Sędziowie WSA Tadeusz Wołek WSA Bożenna Blitek (spr.) Protokolant Bernadetta Szczypka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 listopada 2007 r. sprawy ze skargi J.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [....] w przedmiocie zasiłku rodzinnego uchyla zaskarżoną decyzję
Uzasadnienie
W dniu .... sierpnia 2005r. J.K. złożył w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w L. wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego na dzieci M.K. ur. w 1989r. i M.K. ur. 1986r. oraz dodatków do zasiłku rodzinnego - z tytułu samotnego wychowywania dziecka: M.K. i M.K. , rozpoczęcia roku szkolnego - M.K. i M.K. oraz podjęcia przez dziecko nauki poza miejscem zamieszkania (na częściowe pokrycie wydatków związanych z zapewnieniem dziecku możliwości dojazdu z miejsca zamieszkania do miejscowości, w której znajduje się szkoła) -M.K. i M.K. (k. .... akt adm. - stron ....).