Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 grudnia 2007 r., sygn. IV SA/Gl 434/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska (spr.) Sędzia WSA Stanisław Nitecki Protokolant sekr. sąd. Arkadiusz Kmiotek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2007r. sprawy ze skargi M.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie transportu drogowego i przewozów uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

M.K. wnioskiem z dnia [...], złożonym w dniu [...] do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K., domagał się stwierdzenia nieważności wymienionych w tym wniosku decyzji Komunikacyjnego Związku [...] w K. oraz podniósł, że decyzje te zostały wydane bez podstawy prawnej i dlatego nieuzasadniona była odmowa koordynacji rozkładu jazdy.

Postanowieniem z dnia [...] Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. orzekło o wszczęciu postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Nr [...] z dnia [...] Zarządu Komunikacyjnego Związku [...] w K. Nr [...] odmawiającej Przedsiębiorstwu Komunikacji Spółka A z siedzibą w M. koordynacji rozkładu jazdy na linii komunikacyjnej M. [...] - M. - [...].

Decyzją z dnia [...] Nr [...], po rozpoznaniu wniosku, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. na podstawie art. 156 § 1 pkt 2, art. 157 § 1 i art. 158 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego odmówiło stwierdzenia nieważności powołanej decyzji Nr [...] z dnia [...].

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ administracji powołał się na okoliczność, iż ta decyzja wydana została na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (tj. Dz. U. z 2000 r., Nr 50, poz. 601) oraz § 3 ust. 1 i § 5 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 14 grudnia 2001 r. w sprawie treści, sposobu i terminów ogłaszania rozkładów jazdy, trybu ich uzgadniania i koordynacji oraz warunków ponoszenia kosztów z tym związanych (Dz. U. Nr 82, poz. 933) i stała się decyzją ostateczną w toku postępowania administracyjnego. Zaznaczył, iż po myśli art. 2 ust. 3 i 4 w związku z art. 11 ust. 3 pkt 1 Prawa przewozowego, prowadzenie koordynacji rozkładów jazdy przewoźników wykonujących zarobkowy przewóz osób pojazdami samochodowymi należy do zarządów jednostek samorządu terytorialnego tj. gminy, powiatu i województwa, które zobowiązane są do zorganizowania koordynacji rozkładów jazdy na swoim obszarze oraz do ich uzgodnienia w przypadku, gdy linia komunikacyjna przebiega poza ich obszarem, a jednym z warunków udzielenia zezwolenia na przewozy regularne było przedłożenie przez przedsiębiorcę - przewoźnika uzgodnionego projektu rozkładu jazdy. Dodatkowo przepis § 2 ust. 6 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 5 września 2000 r. w sprawie treści, sposobu i terminów ogłaszania rozkładów jazdy, trybu ich uzgadniania i koordynacji oraz warunków ponoszenia kosztów z tym związanych (Dz. U. z 2000 r., Nr 82, poz. 933) wydany na podstawie art. 34 ust. 1 pkt 1 Prawa przewozowego umożliwił dokonywanie zmian w rozkładach jazdy w transporcie samochodowym, jednakże po uprzednim ich uzgodnieniu z właściwymi organami prowadzącymi koordynację rozkładów jazdy. Zatem treścią stanowiska zajętego przez właściwy organ administracji w następstwie wniosku o zmianę rozkładu jazdy w transporcie drogowym jest rozstrzygnięcie w sposób władczy i jednostronny o istocie sprawy przez uzgodnienie bądź odmowę uzgodnienia zmiany w rozkładzie jazdy. Stanowisko takie podziela uchwała składu 5 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 maja 2001 r. OPK 8/2001 ONSA 2001/4, poz. 157). Jednocześnie w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00