Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 27 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Gl 924/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Winiarski (spr.), Sędzia NSA Przemysław Dumana, Sędzia WSA Teresa Randak, Protokolant Aleksander Batoryna, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych - interpretacja 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł ( słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 22 września 2006 r. A Spółka z o.o. w T. złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.
We wniosku Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny: Wnioskodawca nabywa towary i usługi od podmiotów włoskich. W cenę nabycia towarów i usług wliczony jest włoski podatek od wartości dodanej, a transakcje dokumentowane są włoskimi fakturami.
Zgodnie z przepisami VIII Dyrektywy UE oraz przepisami włoskimi, A Spółka z o.o. występuje do włoskiego urzędu skarbowego o zwrot zapłaconego podatku do wartości dodanej. Podstawą wniosku o zwrot podatku są niektóre faktury otrzymane od włoskich podmiotów z wykazanym podatkiem od wartości dodanej. Wnioskodawca nie występuje o zwrot wszystkich faktur otrzymanych od włoskich podmiotów, jednak zdarza się, że chociaż wszystkie faktury z podatkiem od wartości dodanej są przesyłane do podmiotu zajmującego się odzyskiwaniem podatku od wartości dodanej we Włoszech, to tylko część faktur stanowi podstawę do zwrotu. Wynika to z różnych przyczyn, na przykład faktu, że w wypadku zakupu niektórych towarów i usług zwrot nie przysługuje, bądź faktury nie spełniają wymogów formalnych, albo też Spółka uznaje, że koszty wynikające z otrzymania informacji, z której wynikałoby czy w konkretnej sytuacji zwrot przysługuje, przekraczałby wysokość potencjalnego zwrotu. Spółka występuje o zwrot podatku od wartości dodanej za okresy trzymiesięczne. Po kilku miesiącach, jeżeli wniosek spełnia wymogi formalne, zwrócony podatek od wartości dodanej wpływa na rachunek bankowy Spółki.