Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 19 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Bk 571/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Wojciech Stachurski, Sędziowie sędzia WSA Sławomir Presnarowicz, sędzia WSA Urszula Barbara Rymarska (spr.), Protokolant Beata Borkowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 19 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi S. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] maja 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w B. na rzecz skarżącego S. S. kwotę 175 zł (słownie: sto siedemdziesiąt pięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

Dyrektora Izby Celnej w B. decyzją z [...] maja 2006 r. Nr [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w S. z [...] lutego 2006 r. nr [...] odmawiającą Panu S. S. (dalej jako "skarżący"), stwierdzenia nadpłaty podatku akcyzowego

z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki [...], rok produkcji 1989. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ podniósł, że przedmiotem postępowania nie było określenie zobowiązania w podatku akcyzowym na podstawie przepisów sprzecznych z TWE, lecz stwierdzenie istnienia ewentualnej nadpłaty w podatku, w sytuacji, gdy podatnik uiścił podatek stosując się do obowiązków wynikających z przepisów sprzecznych z prawem wspólnotowym. Wskazując na brzmienie art. 72 §1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Izby Celnej wskazał, że nadpłatę będzie stanowić jedynie kwota podatku nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego. W omawianej sprawie obowiązek zapłaty podatku wynikał z powszechnie obowiązującego prawa, a podatnik składając deklarację sam dokonał samoobliczenia podatku opierając się na obowiązujących przepisach, w związku, z czym nie można mówić o nadpłacie w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej. Podkreślił przy tym również, że sprzeczność prawa wewnętrznego z bezpośrednio stosowanymi przepisami prawa wspólnotowego skutkuje jedynie możliwością odmowy stosowania przepisów przez sądy krajowe, natomiast organy podatkowe nie maja uprawnień do kwestionowania obowiązujących przepisów prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00