Orzeczenie
Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 19 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Bk 571/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Wojciech Stachurski, Sędziowie sędzia WSA Sławomir Presnarowicz, sędzia WSA Urszula Barbara Rymarska (spr.), Protokolant Beata Borkowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 19 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi S. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] maja 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w B. na rzecz skarżącego S. S. kwotę 175 zł (słownie: sto siedemdziesiąt pięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
UZASADNIENIE
Dyrektora Izby Celnej w B. decyzją z [...] maja 2006 r. Nr [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w S. z [...] lutego 2006 r. nr [...] odmawiającą Panu S. S. (dalej jako "skarżący"), stwierdzenia nadpłaty podatku akcyzowego
z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki [...], rok produkcji 1989. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ podniósł, że przedmiotem postępowania nie było określenie zobowiązania w podatku akcyzowym na podstawie przepisów sprzecznych z TWE, lecz stwierdzenie istnienia ewentualnej nadpłaty w podatku, w sytuacji, gdy podatnik uiścił podatek stosując się do obowiązków wynikających z przepisów sprzecznych z prawem wspólnotowym. Wskazując na brzmienie art. 72 §1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Izby Celnej wskazał, że nadpłatę będzie stanowić jedynie kwota podatku nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego. W omawianej sprawie obowiązek zapłaty podatku wynikał z powszechnie obowiązującego prawa, a podatnik składając deklarację sam dokonał samoobliczenia podatku opierając się na obowiązujących przepisach, w związku, z czym nie można mówić o nadpłacie w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej. Podkreślił przy tym również, że sprzeczność prawa wewnętrznego z bezpośrednio stosowanymi przepisami prawa wspólnotowego skutkuje jedynie możliwością odmowy stosowania przepisów przez sądy krajowe, natomiast organy podatkowe nie maja uprawnień do kwestionowania obowiązujących przepisów prawa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right