Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 22 listopada 2007 r., sygn. I SA/Wr 1019/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Radom (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Ludmiła Jajkiewicz, Sędzia WSA Marek Olejnik, Protokolant Marta Klimczak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 listopada 2007 r. przy udziale --- sprawy ze skargi A. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w L. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacja przepisów prawa podatkowego oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Przedmiotem skargi jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek zamiejscowy w L. z dnia [...] nr [...] odmawiająca zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Jak wynikało z uzasadnienia objętego skargą aktu, pismem z dnia 9 listopada 2006 r. Skarżący zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o interpretację w przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i wskazanie czy należności otrzymane po zlikwidowaniu działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Przedstawiając stan faktyczny sprawy wskazał, że od 1 lipca 2003 r. do 30 czerwca 2004 r. prowadził jednoosobową działalność gospodarczą jako przedstawiciel ubezpieczeniowy, działając na rzecz i zlecenie firmy ubezpieczeniowej, w oparciu umowę o współpracy. Samodzielnie odprowadzał składki na ubezpieczenie społeczne jak i należności podatkowe. W dniu 30 czerwca 2004 r. zlikwidował działalności gospodarczą ale nie otrzymał całej należnej zapłaty z tytułu pośrednictwa w zawartych umowach ubezpieczenia. Jak bowiem wynikało z treści umowy o współpracy, po jej rozwiązaniu, wygaśnięciu lub wypowiedzeniu firma ubezpieczeniowa (zleceniodawca) miała prawo do zatrzymania niewypłaconych jeszcze przedstawicielowi należności jako zabezpieczenia roszczeń na wypadek zaktualizowania się obowiązku zwrotu uprzednio wypłaconych wynagrodzeń za utrzymanie umów ubezpieczenia. Wypłacone zaliczkowo wynagrodzenia za utrzymanie umów ubezpieczenia stawały się w pełni bezzwrotne po 24 miesiącach od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o współpracy. W związku z tym Skarżący w sierpniu 2006 r. wystąpił o wypłatę zatrzymanych przez firmę ubezpieczeniową wynagrodzeń, które zostały mu przekazane w kwocie brutto wraz informacją o obowiązku samodzielnego odprowadzenia należnego z tego tytułu podatku dochodowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00