Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 listopada 2007 r., sygn. III SA/Wr 257/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marcin Miemiec (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Maciej Guziński, Sędzia NSA Ryszard Pęk, Protokolant Paulina Rosiak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 13 listopada 2007 r. sprawy ze skargi J. C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji regulującej sytuację prawną samochodu osobowego oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Dyrektor Izby Celnej we W. decyzją z dnia [...] Nr [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w W. z dnia [...] Nr [...], odmawiającą uchylenia decyzji ostatecznej Dyrektora Urzędu Celnego we W. nr [...] z dnia [...], regulującej sytuację prawną towaru - samochodu osobowego marki P. na amerykańskich numerach rejestracyjnych, bez oryginalnych dokumentów, rok produkcji [...] r., nr nadwozia [...].

W uzasadnieniu decyzji organ II instancji przedstawił dotychczasowy przebieg postępowania w sprawie. Mianowicie w marcu [...] r. do Urzędu Celnego we W. wpłynęły materiały od Policji o ujawnieniu w miejscowości G., w warsztacie samochodowym na terenie posesji J. Cz., przedmiotowego samochodu osobowego marki P., Sąd Rejonowy w Ś. wyrokiem z dnia [...] uznał J. Cz. za winnego przyjęcia na przechowanie jesienią [...] r. tego samochodu. Wymierzył mu karę grzywny, a samochód przekazał Urzędowi Celnemu we W. do odrębnego postępowania.

Decyzją z dnia [...]. nr [...], skierowaną do J. Cz., dyrektor Urzędu Celnego we W. uregulował sytuację prawną towaru w postaci przedmiotowego samochodu, obejmując towar procedurą dopuszczenia do obrotu oraz wymierzył należności celne i wyliczył odsetki. Do decyzji dołączono zawiadomienie o powstaniu obowiązku podatkowego. Z uwagi na nie wniesienie odwołania decyzja ta stała się ostateczna.

W toku postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez Izbę Celną we W. J. Cz. wystąpił do dyrektora tej izby z wnioskiem z dnia [...] o "ostateczne załatwienie" sprawy. Zakres wniosku wykroczył jednak poza kwestię umorzenia postępowania egzekucyjnego. Po wezwaniu o sprecyzowanie treści żądania organ uznał, że J. Cz. wniósł o stwierdzenie nieważności ostatecznej decyzji Dyrektora Urzędu Celnego we W. nr [...] z dnia [...]. Decyzją nr [...] z dnia [...] Dyrektor Izby Celnej we W. odmówił wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności tej decyzji ostatecznej. Następnie decyzją nr [...] z dnia [...] Dyrektor Izby Celnej we W. po rozpatrzeniu odwołania J. Cz. uchylił decyzję nr [...] z dnia [...]. Przyjęto bowiem przedwcześnie, że strona wnosi o stwierdzenie nieważności pierwotnej decyzji. Strona przywołała argumentację związaną z procedurą stwierdzenia nieważności, podając jednak także jako podstawę prawną żądania, obok art. 247, art. 265 Kodeksu celnego. Żądanie nie zostało więc sprecyzowane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00