Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 sierpnia 2011 r., sygn. V SA/Wa 2853/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA - Irena Jakubiec-Kudiura (spr.), Sędzia WSA - Jolanta Bożek, Sędzia WSA - Piotr Kraczowski, Protokolant spec. - Mariusz Dzierzęcki, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 04 sierpnia 2011 r. sprawy ze skargi K. Ś. "[...]" na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej w sprawie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe; Oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną do Sądu decyzją z [...] października 2010 r., po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez K. Ś. "[...]l", dalej: "skarżąca", Dyrektor Izby Celnej w W., dalej "organ", utrzymał w mocy własną decyzję z [...] marca 2010 r. odmawiającą uchylenia ostatecznej decyzji Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lutego 2006 r. oraz poprzedzającej ją decyzji Naczelnika Urzędu I Celnego w W. z dnia [...] maja 2004 r.
Decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym.
W dniu [...] września 2001 r. na podstawie dokumentu SAD nr [...] skarżąca zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar w postaci odzieży dziecięcej, ze stawką celną konwencyjną. Do zgłoszenia celnego załączono m.in. c. świadectwo pochodzenia FORM A nr [...] W ramach kontroli postimportowej organ celny powziął wątpliwości co do prawidłowości przedłożonego do odprawy celnej świadectwa pochodzenia. W związku z powstałymi wątpliwościami organ zwrócił się do władz celnych C. z wnioskiem o dokonanie weryfikacji tego świadectwa. W odpowiedzi c. władze celne poinformowały, iż pieczęcie na świadectwie zostały sfałszowane, a instytucja widniejąca na świadectwie nie jest organem upoważnionym do potwierdzania pochodzenia towaru.
Biorąc pod uwagę wyniki weryfikacji dokumentu pochodzenia towaru, Naczelnik Urzędu Celnego I w W. wszczął z urzędu postępowanie w sprawie ustalenia kraju pochodzenia, stawki celnej, obliczenia kwoty długu celnego oraz określenia wysokości podatku od towarów i usług względem towaru objętego zgłoszeniem celnym SAD nr [...], a następnie decyzją z [...] maja 2004r. uznał to zgłoszenie za nieprawidłowe w zakresie zastosowanej długu celnego oraz podatku od towarów i usług. Kwotę wynikającą z długu celnego określił z zastosowaniem stawki celnej autonomicznej podwyższonej o 100%. Stronę obciążono również odsetkami wyrównawczymi.