Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 listopada 2007 r., sygn. IV SA/Wa 1679/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Szymańska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Jakub Linkowski,, asesor WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska, Protokolant Marcin Kubicza, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 listopada 2007 r. sprawy ze skargi B. K. i M. K. na postanowienie Ministra Środowiska z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie uzgodnienia lokalizacji inwestycji celu publicznego 1. uchyla zaskarżone postanowienie; 2. stwierdza, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

 

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia (...) czerwca 2007 r. Minister Środowiska uchylił postanowienie Wojewody Lubuskiego z dnia (...) czerwca 2006 r., którym odmówiono uzgodnienia lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającego na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej (...) Z., zlokalizowanej na działce nr (...) w miejscowości Z., gmina K. i uzgodnił lokalizację inwestycji celu publicznego.

W uzasadnieniu Minister podał, że w dniu (...) czerwca 2006 r. Urząd Gminy K. wystąpił z wnioskiem do Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody o uzgodnienie lokalizacji inwestycji celu publicznego. Organ I instancji odmawiając uzgodnienia lokalizacji polegającej na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej wskazał na istnienie zakazów wynikających z rozporządzenia Nr (...) Wojewody Lubuskiego z dnia (...) lutego 2005r. w sprawie obszarów chronionego krajobrazu, a obowiązujących na obszarze planowanej inwestycji. Wojewoda wskazał głównie na zakaz lokalizowania obiektów budowlanych w pasie szerokości 100 m od linii brzegów rzek, jezior i innych zbiorników wodnych, z wyjątkiem urządzeń wodnych oraz obiektów służących prowadzeniu racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej lub rybackiej oraz zakaz realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu art. 51 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. Ponadto organ I instancji powołał się na fakt, iż na obszarze planowanej inwestycji projektowany jest obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 o nazwie "(...)". Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody zabrania się podejmowania działań mogących w istotny sposób pogorszyć stan siedlisk gatunków roślin i zwierząt, a także wpłynąć negatywnie na gatunki, dla których ochrony został wyznaczony obszar Natura 2000. W przedmiotowym kompleksie leśnym stwierdzono występowanie co najmniej 20 gatunków ptaków wymienionych w załączniku I Dyrektywy Ptasiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00