Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 listopada 2007 r., sygn. VI SA/Wa 1760/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Wieczorek Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Bosakirska ( spr.) Sędzia WSA Maria Jagielska Protokolant Katarzyna Grzelak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 listopada 2007 r. sprawy ze skargi J. O. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] sierpnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie sprzeciwu wobec wpisu na listę radców prawnych oddala skargę

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] sierpnia 2007 r. Nr [...] Minister Sprawiedliwości sprzeciwił się wpisowi J. O. - dalej zwanego skarżącym, na listę radców prawnych Izby Radców Prawnych w B., dokonanego uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w B. z dnia [...] lipca 2007 r. Do wydania powyższej decyzji doszło w następującym stanie prawnym i faktycznym.

Wnioskiem z dnia 30 listopada 2006 r. skarżący wystąpił do Okręgowej Izby Radców Prawnych w B. /dalej zwanej OIRP/, z wnioskiem o wpis na listę radców prawnych. Do wniosku dołączył:

1/ kopię dokumentu potwierdzającego złożenie w dniach 19-26 października 2006 r. egzaminu prokuratorskiego z oceną dobrą,

2/ kopię dyplomu ukończenia studiów wyższych na Wydziale Prawa Uniwersytetu w B.,

3/ wyciąg z Krajowego Rejestru Karnego potwierdzający jego niekaralność, oraz stosowne oświadczenia.

Uchwałą z dnia [...] lutego 2007 r. Nr [...] Rada OIRP w B. odmówiła skarżącemu wpisu na listę radców prawnych. W uzasadnieniu organ podniósł, iż doświadczenie zawodowe skarżącego obejmuje bardzo wąski zakres prawa, w odniesieniu do zakresu określonego w art. 4 ustawy o radcach prawnych. Skarżący nie uzupełniał wiedzy w wystarczający sposób oraz nie miał praktyki w zakresie występowania przed organami sądowymi i administracyjnymi. Taki stan rzeczy przesądza w ocenie organu, iż kandydat nie daje rękojmi właściwego wykonywania zawodu. Organ powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego /dalej TK/ z dnia 8 listopada 2006 r. /sygn. akt K 30/06, Dz. U. z. 2006 r. Nr 206 poz.1522/, który wszedł w życie 31 grudnia 2006 r. i wskazał, że w wyroku tym TK uznał przepis art. 25 ust. 2 ustawy za niekonstytucyjny w zakresie, w jakim stwarza możliwość dopuszczenia do wykonywania zawodu radcy prawnego osób, które po złożeniu wskazanych w nim egzaminów nie wykazują się odpowiednią praktyką w zawodzie prawniczym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00