Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 8 listopada 2007 r., sygn. II SA/Sz 821/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorza Jankowski, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel, Sędzia WSA Arkadiusz Windak /spr./, Protokolant Katarzyna Skrzetuska-Gajos, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 listopada 2007 r. sprawy ze skargi U. K. Spółki Akcyjnej na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu prac geologicznych na wykonanie otworu wiertniczego dla ujęcia wód podziemnych do celów gospodarczych oddala skargę
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 6 listopada 2006 r. Spółka z o.o. "J." z siedzibą w S. przy ul. (...( zwróciła się do Starosty (...( o zatwierdzenie "Projektu prac geologicznych na wykonanie otworu poszukiwawczo rozpoznawczego ujęcia wody podziemnej dla ośrodka wczasowo rehabilitacyjnego w K. przy ul. (...(, działka ew. nr (...(".
W toku rozpoznawania wniosku Starosta (...( zwrócił się do Prezydenta Miasta K. o wydanie opinii w sprawie złożonego wniosku w trybie art. 106 § 5 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.). Z prośbą o zajęcie stanowiska Starosta zwrócił się również do Ministerstwa Środowiska.
Prezydent Miasta K. postanowieniem z dnia 5 lutego 2007 r. negatywnie zaopiniował przedłożony mu projekt prac geologicznych uznając, że nie może być on rozpatrywany w trybie art. 33 ust. 2 ustawy Prawo geologiczne i górnicze, bowiem dotyczy on wyłącznie projektów prac, których wykonywanie nie wymaga koncesji. Tymczasem projektowany otwór poszukiwawczo rozpoznawczy ujęcia wody podziemnej zlokalizowany został na terenie górniczym "K." i obszarze górniczym "K. II" utworzonym w celu ochrony i racjonalnej gospodarki podziemnym złożem leczniczym wód mineralnych "K.", które zaliczone zostało do kopalin podstawowych i wód leczniczych. W związku z tym eksploatacja tych wód prowadzona jest wyłącznie na podstawie koncesji.