Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 listopada 2007 r., sygn. I SA/Po 1236/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Gorzan Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Małecki as. sąd. WSA Katarzyna Nikodem (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Kamila Kozłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 listopada 2007r. sprawy ze skargi L.A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od lutego do maja 2006r. I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] nr [...]; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę [...] ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; III. określa, że decyzje wymienione w punkcie pierwszym nie mogą być wykonane do dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku. /-/K. Nikodem /-/G. Gorzan /-/J. Małecki

 

UZASADNIENIE

L.A. prowadzi działalność gospodarczą od [...] w zakresie usług transportowych.

Po przeprowadzonej kontroli podatkowej w zakresie prawidłowości rozliczeń podatku od towarów i usług za okres od 1 lutego 2006r. do 31 maja 2006r. decyzją z dnia [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego określił L.A. zobowiązanie podatkowe za miesiąc luty 2006 w wysokości [...], za miesiąc marzec 2006 r. w wysokości [...], za miesiąc kwiecień 2006 r. w wysokości [...] i za miesiąc maj 2006 r. w wysokości [...].

Organ podatkowy pierwszej instancji stwierdził, że w toku kontroli podatkowej ustalono, że podatnik ujął w ewidencji zakupu w lutym, marcu, kwietniu i maju 2006 r. faktury wystawione przez spółkę z o.o. A. z siedzibą w B. Z informacji uzyskanej z Urzędu Kontroli Skarbowej wynika, że z dniem [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego wykreślił na podstawie art. 96 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95, poz. 798, ze zm.) spółkę A. z rejestru podatników VAT. Organ podatkowy pierwszej instancji wskazał, że zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a ww. ustawy nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku, gdy sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących. Zatem zdaniem organu, spółka z o.o. A. nie miała prawa wystawiać faktur sprzedaży, albowiem zgodnie z § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95, poz. 798, ze zm.) zarejestrowani podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami "Faktura VAT". L.A. nie miał prawa obniżyć podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych przez A. spółkę z o. o: nr [...] z dnia [...], nr [...] z dnia [..], nr [...] z dnia [...] oraz nr [...] z dnia [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00